По нашенски: След силния мач с Франция, слаб с Люксембург

България успя да стигне само до равен с футболното джудже

по статията работи: iNews.bg | 11.10.2017 | 09:34

България се добра до равенство 1:1 в гостуването си на аутсайдера Люксембург в последен мач от група "А" на световните квалификации в зона Европа. Оливер Тил откри за домакините още от съблекалнята, а гол на Ивайло Чочев през втората част спаси честта на футболистите на Петър Хубчев. Точката се оказа важна за Люксембург, тъй като тимът остави Беларус на последното място, а "лъвовете" завършват квалификационния цикъл четвърти. Родните национали показаха хъс и мотивация в търсене на победата, но това се оказа недостатъчно срещу смелите домакини.

SPORTA.BG проследи срещата НА ЖИВО – вижте всичко по-интересно ТУК.

Двата тима си поделиха по едно силно полувреме, като Люксембург започна ударно и откри резултата още в 3-ата минута. Тил се възползва от ужасно изчистване на нашите бранители и без да се замисля разстреля Пламен Илиев малко зад границата на наказателното поле. Топката влезе неспасяемо в долния десен ъгъл на стража на "лъвовете". Домакините вкараха още от съблекалнята и продължиха да натискат в търсене на второ попадение.

Възпитаниците на Люк Холц опитваха опасни атаки, а "лъвовете" не можеха да излязат от собствената си половина. В 42-ата минута Давид Турпел можеше да удвои, но Пламен Илиев скъси дистанцията и се намеси решаващо. След 3 минути пак Турпел имаше шанс за попадение след нова фрапантна грешка на родните бранители. Топката попадна на волето на нападателя, но Илиев отново бе герой със своето спасяване.

Домакините дори пренесоха силната си игра на старта на втората част. Тогава Бодуров сгреши сериозно, а нападател на Люксембург го финтира и стреля, но рикошет в краката на бранителя спаси България. От този момент нататък футболистите на Петър Хубчев се поокопитиха и наложиха своето темпо. Те започнаха да затягат обръча около Жубер, докато играчите на домакините не успяваха да излязат от собствената си половина.

В 68-ата минута България изравни резултата чрез Ивайло Чочев. Халфът на Палермо се възползва от добро центриране отдясно на Спас Делев и наниза вратата на Жубер за 1:1. Веднага след това влезлият като резерва Андрей Гълъбинов имаше цели 3 шанса да направи пълен обрат. В един от случаите той стреля с глава над вратата. След това изстрелът му бе блокиран от защитник на Люксембург, а Гълъбинов не успя да се разпише и в 85-ата минута, когато сам изработи опасно положение. В последната минута съдията не свири чиста дузпа за България, след като бранител на домакините игра с ръка в пеналта, но това остана незабелязано от реферите.

Така "лъвовете" не успяха да вземат 14-а победа от 14 мача срещу този съперник. Поредният квалификационен цикъл се затваря и отново нашите са с наведени глави след него. Те остават 4-и в трупа "А" с 13 пункта, а Люксембург е 5-и с 6 точки.