Рафаел Бенитес дебютира с равенство начело на Челси

"Сините" завършиха наравно 0:0 с гостуващия Манчестър Сити

по статията работи: iNews.bg | 25.11.2012 | 19:57

Рафаел Бенитес дебютира с равенство начело на европейския шампион Челси, след като днес воденият от него състав завърши 0:0 с гостуващия Манчестър Сити в голямото дерби на 13-ия кръг на Премиършип.

Както и се очакваше, феновете на Челси не посрещнаха никак радушно новия мениджър на клуба. Възгласите "не те искаме тук" и "уволнен на сутринта" по адрес на Бенитес огласяха "Стамфорд Бридж", а голяма част от привържениците бяха издигнали транспаранти "Рафа аут". Не липсваха и такива в подкрепа на уволнения Роберто Ди Матео, който през миналия сезон изведе Челси до исторически първи триумф в Шампионската лига.

Така Челси остава на 4-а позиция във временното класиране с актив от 25 точки - с една по-малко от третия Уест Бромич и с 5 назад от лидера Манчестър Юнайтед. Манчестър Сити пък остава на втора позиция зад своя градски съперник, разполагайки с пункт по-малко от "червените дяволи" - 29.

Рафаел Бенитес заложи на един от големите си любимци Фернандо Торес на върха на атаката, нареждайки "сините" в постройка 4-2-3-1. Хуан Мата, Оскар и Еден Азар действаха от втора позиция, докато Джон Оби Микел и Рамиреш оформиха двойка в средата на терена. Ашли Коул, Бранислав Иванович, Давид Луис и Сесар Аспиликуета започнаха пред вратаря Петър Чех.

Джо Харт застана на вратата на шампионите, Пабло Сабалета, Венсан Компани, Матия Настасич и Александър Коларов стартираха в отбрана. Яя Туре и Гарет Бари действаха като двойка вътрешни халфове, а Джеймс Милнър и Давид Силва действаха на двата фланга. Серхио Агуеро и Един Джеко започнаха в атака. Самир Насри, Карлос Тевес и Марио Балотели останаха на пейката.

През първата част Манчестър Сити бе по-опасният тим на терена, като "гражданите" бяха по-близо до отбелязване на гол от своя съперник. Още в 5' Ашли Коул се намеси решително и спря акция на Пабло Сабалета, а в 21' Давид Силва можеше да отбележи един от редките си голове с глава. Испанският национал насочи кълбото след центриране на Сабалета, но не успявайки да намери очертанията.

И до почивката "гражданите" продължиха да бъдат по-активният тим на терена, а в 27' защитата на Челси съумя да блокира опит за изстрел на Кун Агуеро.

Десет минути по-късно Петър Чех отрази удар на Сабалета, а в 42' отново Агуеро не успя да отбележи с глава от близка дистанция. Полувремето настъпи при нулев резултат, но определено Манчестър Сити бе отборът, който бе по-близо до промяна на статуквото.

Двамата мениджъри не извършиха промени на почивката, залагайки на стартовите си състави. В 53' Рамиреш опита късмета си от дистанция, но бразилският халф не бе точен. Шест минути по-късно нещо подобно опита и Яя Туре, но Петър Чех внимаваше и спря полета на топката.

В 61' Челси показа зъби, като добра възможност се отвори пред Фернандо Торес. Еден Азар намери испанския национал в наказателното поле на Сити, а "деветката" стреля много силно с левия крак. За късмет на Джо Харт, който надали щеше да улови изстрел в очертанията на вратата, кълбото мина над напречната греда.

Минути по-късно Роберто Манчини погледна и към своята резервна скамейка, като в игра за Манчестър Сити се появи Карлос Тевес, който зае мястото на направилия слаб мач Един Джеко. Рафа Бенитес също потърси промяна в своя състав, а Еден Азар отстъпи мястото си на Виктор Моузес.

В следващите минути двата тима се хвърлиха в здрава битка, което обаче не водеше до чисти шансове за откриване на резултата. В 79' Карлос Тевес получи една топка в пеналтерията на "сините", но от неудобен ъгъл стреля твърде неточно с левия крак. Минути по-късно Джеймс Милнър опита остро центриране в близост до голлинията, но Чех отрази с крака.

Дербито в Лондон навлезе в последните си десет минути, като и двата тима не показаха желание да рискуват. В 85' Джо Харт видимо изби в корнер далечен удар на Ашли Коул, но изненадващо не последва сигнал за корнер. Нещо, което и откровено вбеси английския национал. Две минути преди края Фернандо Торес отново се опита да надвие защитниците на Сити, но и този път Ел Ниньо бе физически надигран.

В даденото от съдията продължение шампионите отново се опитаха да превземат пазената от Чех врата, но удар с глава на Настасич бе уловен от чешкия национал. В последните секунди пък Марио Балотели получи жълт картон за симулация, блъскайки се в Давид Луис и претендирайки за нарушение срещу него.