Лъвовете вечеряха с лалета. България-Холандия 2:0

С 2 гола на Спас Делев за 15 минути нашите момчета подчиниха отбора на Дани Блинд

по статията работи: iNews.bg | 25.03.2017 | 23:45

България стори чудо и победи с 2:0 Холандия в световна квалификация на Националния стадион. Петър Хубчев бе подредил и надъхал по великолепен начин нашите. "Лъвовете" удариха два пъти тежко гостите в 5-ата и 21-ата минути. И в двата случая Спас Делев избухна с чудесни изпълнения, на които биха завидели Меси и Роналдо.

Мечтите ни за Мондиала в Русия догодина оживяха след перфектните 90 минути срещу велика футболна сила, каквато е Холандия.

"Трикольорите" стартираха уверено и си пролича, че Хубчев е дал указания за преса, когато гостите изнасят топката. В 5-ата минута България си размени няколко бързи паса, след което последва балонно подаване към Спас Делев. Джобният нападател нямаше добри изгледи да спечели единоборството със 17-годишния дебютант Матайс Де Лигт. Нашето момче обаче показа непримиримост и си осигури по-удобна позиция, при кояъто се озова очи в очи с вратаря на Холандия. Преодоля го технично и остана само да чукне кълбото в мрежата за 1:0 за кеф на около 20 000 души по трибуните.

България нанесе нокаутиращия си удар в 21-та минута. Тогава пак Спас Делев блесна по-ювелирен начин. Играчът на Погон (Шчечин) овладя на гърди една топка на 20-ина метра фронтално от вратата. После се обърна светкавично и с фантастичен изстрел препарира за втори път холандците. Със сигурност изпълнението на Спас ще се върти дълго из световния видеообмен.

Гостите се лутаха цяла първа част и създадоха опасно положение едва в 45-ата минута. През втората част "лалетата" съвсем повяхнаха, след като опитите им за нещо по-сериозно бяха неуспешни. На няколко пъти Николай Михайлов се намеси решително и тотално отказа Холандия.

Загубата на "лалетата" е първа от цели 16 години в гостуване в световна квалификация. Последният такъв случай бе през далечната 2001-а година, което прави триумфът на нашите още по-значим.

България вече е трета в групата с 9 точки от 5 мача - 3 победи и 2 загуби. Пред нас са Франция и Швеция, като скандинавците имат 10 пункта.

Sporta.bg проследи двубоя в София на живо. По-интересните моменти можете да намерите ТУК