Премиерите на България и на Сърбия Бойко Борисов и Ивица Дачич подписаха в Брюксел меморандум за изграждането на връзка между газопреносните мрежи на двете държави.
Борисов определи като знаково, че това събитие се случва в сградата на Европейската комисия. Той благодари на председателя на комисията Жозе Барозу за неговата стратегия за съединяването на европейските газопроводи, както и на еврокомисаря по регионалното развитие Йоханес Хан. Борисов изрази също благодарност към комисаря Йотингер, когото определи като изключителен приятел на Балканите.
"Колкото по-бързо Сърбия извърви своя път и стане част от ЕС, това би било голямо богатство за целия регион", заяви Борисов. Той изрази задоволство от голямата помощ и солидарност на ЕК с България в изграждането на този проект и заяви, че очаква Сърбия да получи същата подкрепа.
"Нашите народи са братски, винаги са се подкрепяли и са се обичали, а с изграждането на магистралите, железопътните линии и газовите връзки още повече ще присъедини страните от Западните Балкани", отбеляза премиерът, предаде БТА.
Борисов съобщи, че догодина през май връзката на газопроводите на България и на Румъния ще бъде готова. Той покани на откриването присъства комисарят Йотингер. "Работим много активно за осигуряването на такава връзка с Турция", добави премиерът.
Борисов изрази съжаление, че проектът "Набуко" буксува. "Настоявам на 10 януари в България да направим първата копка за "Набуко", имаме решение на правителството и на Народното събрание, този проект е изведен в национален приоритет", заяви Борисов. "Плащаме членския си внос, но за съжаление държавите и компаниите една по една излизат от този проект", отбеляза той.
По неговите думи истинската диверсификация за България в доставките на газ ще дойде с добива на природен газ от българските находища в дълбоките води на Черно море, от находището Хан Аспарух. "Надявам се в следващите 4-5 години, когато приключат проучанията за добив, където работи огромен консорциум от три от най-големите европейски компании, България да има не само за себе си, но и да изнася природен газ", посочи премиерът.
Еврокомисарят Йотингер отбеляза, че днес е била положена основата и сега започва отброяването на месеците до свързването на газопроводните системи на България и на Сърбия. "Надявам се, че това дава израз на желанието на ЕК за свързаност на енергийната общност в енергийния пазар на ЕС".
"Очаквам осигурените за строителството на този проект средства да гарантират навременното му изпълнение", допълни Йотингер. Той изрази надежда на 1 юли 2014 г. на българо-сръбската граница да бъде отбелязано началото на строителството на връзката.
Премиерът на Сърбия Ивица Дачич определи проекта за газова връзка с България като един от пътищата, които ще свържат Сърбия с ЕС. "Тази връзка ще бъде между два братски народа, каквито са българският и сръбският", добави той.
"Подобно на България, Сърбия също разполага с доставки на газ само от един източник, през Унгария. Очакваме скоро да бъде изграден газопроводът "Южен поток", който преминава през нашите две страни. Очаквам този проект да допринесе допълнително за добрите ни двустранни отношения", заяви Дачич.