Новият президент на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги даде ясен знак, че предпочита да използва движението на лихвените проценти като инструмент за влияние на пазарите, а не изкупуването на облигации на вторичния пазар и наливането на пари.
Вчера (03.11.11) Драги запретна ръкави и леко неочаквано свали основната лихва в еврозоната, като остави отворена вратата за нови промени. Същевременно той отхвърли възможността ЕЦБ да използва изкупуването на облигации като дългосрочно решение, подчертавайки, че сегашната програма за купуване на испански и италиански държавни ценни книжа е "временно решение". В момента тя е в размер на 173,5 млрд. евро, припомня Bloomberg.
"Той е първият президент на ЕЦБ, който използва думата рецесия, преди още да има официално такава", коментира Джулиан Калоу, главен икономист на Barclays Capital.
И действително – Драги директно заяви, че дълговата криза в еврозоната предполага етап на развитие за валутния съюз на ЕС, който италианецът описва като "умерена рецесия". За да се омекоти ударът, ЕЦБ е готова да свали отново лихвата през декември.
Според някои анализатори действията на Марио Драги приличат доста на тези на управителя на Федералния резерв Бен Бернанке. "Той залага на икономическия растеж и това определено дава повод за прогноза, че след месец основната лихва в Европа ще стане 1%", казва Тревор Грийтън, директор във Fidelity Worldwide Investment.
Задържането на инфлацията в еврозоната под 2% е основна цел за ЕЦБ. В момента тя е 3%, но по всичко изглежда, че Драги очаква спадът на икономическата активност да доведе и до спад на инфлацията, което налага превантивни мерки – сваляне на основната лихва в случая.