Още през следващата сездмица ГЕРБ започва консултации с всички парламентарно представени политически сили за постигане на консенсус за промяна на Конституцията във връзка с реформата в съдебната система.
Предложенията за промени бяха съобщени днес от премиера Борисов и правосъдния министър Христо Иванов. Предвижда се разделянето на ВСС на две камари на съдиите и на прокурорите, въвеждане на отчетност на главния прокурор пред Народното събрание, преминаване към явно гласуване и намаляване на мандата на ВСС – "до три или четири години, с което, образно казано, ще се постигне по-добро кръвообращение в процеса на взимане на решение".
"Считам, че всички политически партии имат интерес да бъде направена съдебната реформа. Задължил съм колегите, ще отидат и ще се срещнат още в първия им работен ден”, уточни Борисов.
Той посочи, че са започнали консултации с някои от партиите, които са в коалицията, визирайки РБ. Министър-председателят обясни, че с останалите партии ще има срещи след почивните дни.
Преговорите ще води вицепремиерът по коалиционните въпроси и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова. Тя уточни, че по-този начин правителството изпълнява поетия ангажимент към обществото за промяна на съдебната власт. "Ще проведем процеса по преговаряне, за да получим най-доброто и най-приемливото решение", заяви вътрешният министър. Вицепремиерът, също така посочи, че въпросът за съдебната реформа не се изчерпва със структурата на ВСС, а има и други аспекти от него. Подготвя се пакет от законопроекти, в които ще има заложена промяна в процесуалните кодекси, въвеждането и организирането на съдебно образование, както и на електронно правосъдие.
Според вицепремира Меглена Кунева, промени в конституцията в предложения днес обем може да се направят и без Велико народно събрание. "Няма да се наложи ВНС според този обем от промени, който се предвижда на този етап защото Висшият съдебен съвет се запазва, той само се разделя на две, аргументира се Кунева.
Решението №3 на КС от 2003 г., който определи, че ВСС е част от държавното устройство, а промените в държавно устройство се извършват само от ВНС, Кунева коментира, че тогава това решение е било взето само с един глас плюс. Тя напомни и особеното мнение на председателя на КС Румен Янков тогава, според което не може през ВНС да се адресират промените в съдебната система.
За попълване на съдийската квота и на прокурорската от предложени от НС кандидати Кунева поясни, че много е важно как ще се приложи законът. Смятам, че съдиите избрани от НС няма да ги направи зависими. В прокуратурската квота се предвижда мнозинството също да се определя от НС и това се правело, за да се засили контролът над прокуратурата.
Подкрепяме идеята за конституционни промени по отношение на състава и мандата на ВСС, разделянето му на две камари, които обаче да вземат решенията си заедно, заявиха в официална позиция от партия БДЦ. От БДЦ подкрепят въвеждането на парламентарен контрол върху дейността на главния прокурор, както и прекия избор на членовете от квотата на съдебната власт във ВСС от действащите съдии, прокурори и следователи.
Отчитаме това като първи реален опит за съдебна реформа, защото за първи път се предлага нещо конкретно, а не стратегия с неясни правила, срокове и цели, се посочва в съобщението. От БДЦ считат, че исканите промени ще съберат конституционно мнозинство в парламента и ще бъдат първата истинска реформа в съдебната власт от приемането на Конституцията през 1991 г.