Възможностите за намаляване на цените на горивата и облекчаване на ситуацията на пазара бе обсъдена днес (22 август) у нас, съобщава агенция "Фокус”.
По думите на министъра на финансите Симеон Дянков нормативната уредба и някои от законите ще бъдат променени, за да може да се даде възможност за по-широка конкуренция на пазара.
Според Дянков му акцизът не може да бъде намален, тъй като споразуменията, които страната ни е подписала при влизането си в Европейския съюз предвиждат поетапно увеличаване на акциза.
Разписването на споразумението по този начин вицепремиерът определи като грешка, тъй като доходите и акцизите трябва да бъдат пропорционални. В момента акцизът е под минималния си праг, но съществува теоретична възможност да се поиска намаляване.
За да се случи това е нужно решение на Европейската комисия и всички останали 26 членки на Европейския съюз.
Намаляването няма как да се случи веднага, тъй като в девет от държавите трябва да бъде проведен референдум.
Не може да бъде задействана и идеята за ползване на националния резерв, тъй като трябва да се изпълни едновременно от голяма група държави от ЕС. Изпълнението се затруднява и от факта, че финансовите министри от общността имат насрочена среща чак в средата на септември.
Към момента цените на горивата у нас са рекордни, но според енергийния експерт Илиян Василев ще спаднат през есента. Това ще се случи, тъй като има буфери, които могат да погасят търсенето. Понижението на цените през есента се очаква и от Симеон Дянков.
Проблемът настъпи поради нестабилната ситуация в еврозоната и федералния резерв на САЩ, тъй като несигурността на инвеститорите нараства.
Ако горивата поскъпнат още, може да се достигне до унищожаването на пазара и преориентиране на хората към алтернативни горива, обясни Василев.
Повишаването на цената веднага даде отражения, а от Асоциацията на автобусните превозвачи обясниха, че при цена на горивата до 2,80 лв. за литър може да се наложи ново повишаване на цената на билетите за междуградските автобуси.