След повече от три часа дебати депутатите решиха да се произведе референдум с въпрос: "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?”. Гласуваха 113 депутати, от които за – 106, против – 7, информира агенция "Фокус".
"Не противопоставяйте пряката на представителната демокрация. Не противопоставяйте една част от българските граждани на друга част", каза председателят на парламента Цецка Цачева в изказване по време на дебатите. "Къде в закона пише, че не може, когато има подписка, да има предложение на народни представители за референдум”, попита Цачева депутатите от "Коалиция за България". Зад тези 76 депутати от ГЕРБ, стоят над 1 милиона български граждани, защото за ГЕРБ на изборите са гласували 1,6 милиона граждани, уточни тя.
"Има ли разлика между двете изречения: "Иван иска да се ожени за Мария” и "Иван иска да се ожени”. Разбира се, че има разлика". Това заяви депутатът от "Коалиция за България" и лидер на БСП Сергей Станишев. "Сън не ги лови управляващите от няколко месеца. Чудите се как с всякакви завои да избягате от истинския референдум", добави той.
Станишев отчете, че при обсъждането на този важен въпрос в пленарна зала липсват министър-председателят Бойко Борисов, вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков и "страхливо избягалият от пленарна зала" министър на енергетиката Делян Добрев.
Според Станишев е публична тайна, че цените от атомните централи са много по-ниски от ТЕЦ-овете. Въпросът бил дали ние ще сме нация на сервитьори и овчари или ще сме нация, която е способна да развива високи технологии. "Спирайки "Белене”, вие избирате да сме нация на прислужници. Затова българите чувстват, че имат нужда да се произнесат по този въпрос", каза "червеният" лидер.
"Най-тежката цена, която поиска "Атомстройекспорт” за проекта "Белене”, е 6,3 млрд. евро. И изведнъж сега идват тук, и се размахват едни цифри от 10 млрд. евро. Това каза депутатът от "Коалиция за България" и бивш енергиен министър Петър Димитров.
"Цената на атомната централа в Белене при спечелен конкурс е 3 997 000 000 евро. Тази сума се индексира с инфлацията, по която се водиха преговори с "Атомстройекспорт”. По песимистичната оценка за България излизаше около 5 600 000 000 евро , оптимистичната цена за страната беше около 4 300 000 000 евро - тези цифри представи Димитров.
"Инвестицията в АЕЦ "Белене” ще се откупи за 117 години", каза лидерът на ДСБ Иван Костов като се опря на доклад на независимия консултант HSBC. "С колко се каните да повишите цената на тока, за да се откупи инвестицията от над 10 милиарда евро?”, попита Костов.
"Не може да има такъв референдум", заяви съпредседателят на ПГ на "Синята коалиция" Мартин Димитров. "Не си играйте на демокрация – това не е демокрация. БСП не спазиха правилата. Този въпрос, който искат, не е законен. Ако истината за "Белене” не бъде извадена докрай, няма да се спасим от този проект, и той ще ни преследва много време”, добави Димитров.
Депутатът от ГЕРБ и председател на правната комисия Искра Фидосова илюстрира противоречието в зададения от "Коалиция за България" въпрос за референдума със следното сравнение: "Искате ли да си построите къща на Малдивите, г-н Стоилов? (бел. ред. - Янаки Стоилов, депутат от "Коалиция за България") Вероятно ще отговорите - да, но ако ви кажем за 10 млн. лв., вие ще се откажете”.