Еспаньол узакони титлата на Барса след хикс с Реал

"Белия балет" беше принуден да сдаде шампионската корона

по статията работи: Даниел Любомиров | 12.05.2013 | 00:55

Без повечето си звезди Реал Мадрид успя да се добере до равенство 1:1 при гостуването си на Епаньол на препълнения "Корнея ел Прат".

Така възпитаниците на Жозе Моуриньо пропуснаха възможността да се доближат само на 5 точки от лидера в шампионата Барселона, макар и с цели два мача повече от каталунците.

Заради изпуснатата победа "белия балет" изостава вече на 7 пункта от водача в Ла Лига, и то при оставащи два мача в програмата на 31-кратните шампиони. Това означава, че от днес официално Реал сдаде короната на Барселона и вече няма дори математически шансове да се бори за първата позиция.

Еспаньол откри резултата заслужено през първото полувреме, когато в 23-ата минута Кристиан Стуани откри резултата от близко разстояние след изпълнение на корнер. Домакините стигнаха и до второ попадение преди почивката, но то беше отменено заради спорно нарушение срещу Шаби Алонсо в пенала на Реал.

10 минути след почивката Гонсало Игуаин възстанови равенството също с глава, засичайки отлично центриране на Лука Модрич. И двата отбора обаче нямаха достатъчно изгодни положения до края на срещата, за да се опитат да се победят.

Видео от мача вижте в Sporta.bg

34-годишният български полузащитник Мартин Петров не се появи в игра за Еспаньол.

Така Реал Мадрид вече събра 81 точки на второто място в класирането и изостава със 7 от лидера Барселона. Каталунците обаче са с два мача по-малко, защото утре ще изиграят срещата си от 35-ия кръг срещу Атлетико (Мадрид) на "Висенте Калдерон".

По-рано през седмицата пък Реал разгроми Малага с 6:2 в изтеглен сблъсък от следващия 36 кръг заради предстоящия финал за Купата на краля срещу "дюшекчиите" на 17-ти май.

Еспаньол е 11-ти, вече с 44 точки в актива си, като отдавна си подсигури оцеляването в Примера дивисион.

Наставниът на гостите Жозе Моуриньо беше заложил на подчертано експериментален състав, опитвайки се да запази повечето си титуляри за финала на Купата на краля срещу Атлетико (Мадрид).

На вратата нямаше изненади - Диего Лопес отново беше предпочетен пред Икер Касияс. В защита започнаха Рафаел Варан, Раул Албиол, Рикардо Карвальо и Начо Монреал.

В халфовата линия оперираха Лука Модрич, Микаел Есиен, Анхел Ди Мария, Кака и Алваро Мората, а единствен изнесен напред нападател бе Гонсало Игуаин.

През първото полувреме Еспаньол имаше превъзходство и далеч по-често притесняваше противниковата отбрана. Това неминуемо щеше да се отрази позитивно на резултата в един момент и "папагалчетата" стигнаха до нужния им гол.

В 23-ата минута корнер, изпълнен отлично от Жоан Верду, внесе смут в отбраната на Реал Мадрид, която на два пъти позволи да бъде надиграна във въздуха. Серхио Гарсия насочи топката в малкия пенал с глава, а оттам Стуани се оказа най-съобразителен и я прати в мрежата на Диего Лопес - 1:0.

Това се случи само 4 минути след като Шаби Алонсо влезе принудително на терена за сметка на контузения Рафаел Варан. В състава на "белия балет" настъпи ротация, като Микаел Есиен отиде на десния фланг.

В 29-ата минута пък домакините взривиха публиката още веднъж, отново след изпълнение на корнер, но съдията незнайно защо отмени гола. Морено с глава стреля великолепно, надскачайки Алонсо, като направи кълбото неспасяемо за Лопес.

Реферът обаче наду свирката си точно преди топката да порази мрежата на Реал, но нямаше аргументи за това. Повторенията потвърдиха, че Алонсо не е бил фаулиран в наказателното поле, а в момента на удара между двамата футболисти дори нямаше контакт.

Като цяло в нито един момент от първата част "белия балет" не застрашиха сериозно вратата на Еспаньол, което провокира Жозе Моуриньо да направи промяна на почивката. Алваро Мората отстъпи мястото си на Карим Бензема, а Кристиано Роналдо започна да загрява край страничната линия.

След 10 минути на безуспешни опити да застрашат лидерството на домакините, "кралския клуб" беше подсилен от включването именно на CR7, който влезе на мястото на Кака.

В 58-ата минута Реал стигна до изравнително попадение след точен изстрел с глава на Игуаин. Той се извиси над всички в наказателното поле, за да продължи полета на топката към мрежата след центриране от пряк свободен удар на Лука Модрич.

Играчите на Еспаньол обаче нямаха намерение да допускат обрат, само защото Роналдо се е появил на терена. Те съсредоточиха усилията си върху неутрализирането му и като цяло се настаниха пред наказателното си поле.

Все по-рядко отбраната на Реал имаше поводи да се намесва решително, но пък териториалният превес на "белия балет" не даваше никакво отражение на резултата, защото гостите не стигаха до положения пред вратата на Еспаньол.

В крайна сметка логично резултатът остана непроменен до последния съдийски сигнал - 1:1.