Водещите политически партии искат да децентрализират здравната система, но не се наемат категорично с промени в клиничните пътеки. Това стана ясно по време на предизборни дебати в bTV за здравната политика.
Емил Райнов, заяви, че БСП цели провеждането на социална здравна политика, която да гарантира конституционния достъп на гражданите до качествено здравеопазване.
Партията твърди, че ще работи в посока, детско и майчинско здраве, профилактика, здравето на хората с увреждания и възрастните. БСП иска връщане на морала и доверието в медицината, както и финансова стабилност на здравната система.
По думите на Райнов в програмата на партията са залегнали спешни мерки, сред които премахване на делегираните бюджети в болниците и връщане на диспансерите, както и спешна промяна на системата за специализация.
Здравната политика, водена от ГЕРБ е довела до абсолютен хаос, обясни Нигяр Джефер от ДПС. По думите й е нужна демонополизация на здравната система и промяна на финансирането. Освен това ДПС ще се бори за равен достъп и преодоляване на регионалните дисбаланси. Джефер настоява за връщане на доверие към системата, тъй като хората не са мотивирани да внасят здравните си вноски.
По думите на Димитър Шишков от "България на гражданите” в България няма анестезиолози, тъй като те са напуснали. От партията настояват децата до 7 години да получават безплатни лекарства, както и във всяко едно място да има линейки. "България на гражданите” е готова да завиши критериите в образованието на лекарите и медицинските сестри. Партията настоява НЗОК да ползва парите за здраве, а не да запълва дупките в бюджета.
Емил Лилов от "Атака” изтъкна, че желанието им е да се създаде фонд "Народно здраве”, в който да влизат 10% от БВП. Това ще бъде реформираната Здравна каса.
Даниела Дариткова от ГЕРБ обясни, че здравеопазването трябва да е национален приоритет. Партията иска да запази 8%-ната здравна вноска и увеличение на бюджета за здраве. Акцентите в програмата на ГЕРБ включват превенция и профилактика, децентрализация на системата и повече регулация на областно ниво.
Никой здравноосигурен, който си е платил авансово здравната вноска, не бива да доплаща пари или да плаща за избор на екип, заяви д-р Илко Семерджиев от ДСБ.
Като един от големите проблеми представителите на партиите посочиха, че в Спешната помощ липсват добри възнаграждения. ДПС изтъкват кадровия проблем, тъй като никой не иска да работи в Спешната помощ.
БСП настоява, че ще се бори за модерна спешна помощ. Идеята на партията е освен тел. 112 да се остави и директната линия за обаждане, за да не се губи време.
По думите на Даниела Дариткова трябва да се върви към повишение на възнаграждението на хората, работещи в Спешната помощ.
По думите на Илко Семерджиев от ДСБ системата трябва да се върне към изконния принцип "парите следват пациента”. Дариткова е на мнение, че клиничните пътеки имат много несъвършенства, но трудно се променят, тъй като това трябва да се случи със съгласието на Българския лекарски съюз.
Вървим към диагностично свързаните групи и смятаме, че това ще е нещо, което ще е от полза на пациента, обясни тя.
От "Атака" твърдят, че са готови да осигурят повече пари за здравеопазване, които ще дойдат от бюджета чрез орязването на разходите.