Учени от университета на Джорджия откриха важни генетични следи, свързани с древните микроорганизми археа и произхода на живота, в рамките на единствено по рода си изследване.
Резултатите от него хвърлят светлина върху една от най-древните форми на живот на нашата планета, съобщи БТА.
Археа са древен вид микроорганизми, така че всичко, което научим за тях, може да ни помогне да отговорим на въпроси, свързани с произхода на живота, заяви експертът по микробиология Уилям Уитман от университета.
Ръководителят на екипа Фелипе Сармиенто изследвал 1779 гена, открити в генома на Methanococcus maripaludis - микроорганизъм от вида археа, който се среща в солени блата.
Целта на учения била да определи дали тези гени са с основни функции или не. Сармиенто установил, че 526 гена, или около 30 на сто от изследваните от него гени са с основни функции. Сега вече е ясно кои гени на археа имат важни клетъчни функции.
Макар археа да са прости организми, организацията на генетичния материал при тях е сходна с тази при по-сложни организми - еукариотите. Поради тази причина много учени са на мнение, че еукариотите са еволюирали от древни археа. Тази организация на генетичния материал позволява кодирана от ДНК генетична информация да изгради живот.
Резултатите от изследването са публикувани в Proceedings of the National Academy of Sciences.