Предизборната кампания и самите избори в Украйна протекоха недостатъчно прозрачно, а кандидатите на парламентарните избори не са били в равнопоставени позиции и надпреварата между тях не е била при равни условия. Това се казва в изявление на международната мисия от наблюдатели на изборите от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
Според доклада има злоупотреба с административен ресурс, недостатъчна прозрачност на кампанията и финансирането на партиите, а също така дисбаланс при отразяването на предизборната кампания в медиите.
В доклада на ОССЕ изборите в Урайна от 28 октомври се определят като "крачка назад" в сравнение с предишните избори, пише BBC.
От организацията критикуват също "олигархизацията" на избирателната кампания. Както смятат наблюдателите бизнес групи са оказали значително негативно влияние на провеждането на изборите.
Като цяло самият ден на изборите е протекъл спокойно и според наблюдателите от ОССЕ въпреки че е имало нарушения, те не са имали масов характер. От мисията обръщат внимание, че преди самите избори рязко и изведнъж се е увеличил броят на тези, които желаят да гласуват от дома си.
Последното нарушение и евентуално манипулация на изборния процес беше огласено и от опозицията, която заяви, че повечето от медицинските удостоверения за гласуване вкъщи са фалшиви, припомня Lenta.ru.
ОССЕ също така разкритикува и отказа на ЦИК в Украйна да регистрира лидера на опозицията – бившия премиер Юлия Тимошенко и бившия министър на вътрешните работи Юрий Луценко. И двамата в момента се намират в затвора.
По-рано европейски политици, включително и западни организации призоваваха ръководство на страната да освободи Тимошенко и Луценко и да им предостави възможността да се явят на изборите.
От своя страна мисията по наблюдение на CIS-EMO (организация за наблюдение на изборите в страните от ОНД) оценяват вота от 28 октомври положително. Според изявление на ръководителя на мисията Алексей Кочетков те са били прозрачни и демократични.
От Партията на регионите на президента Виктор Янукович заявиха, че победата им е очаквана, прогнозируема и еднозначна. Тези коментари от страна на изборния щаб започнаха още по време на излизането на екзитпола.
Според последните данни от преброяването, при отчитане на 61,07% от протоколите, Партията на регионите събира 34,20% от гласовете. Следващата формация, която влиза в Радата (Народното събрание на Украйна) е "Баткивщина" с 22,49%, Комунистическата партия с 14,73%, "Удар" на Виталий Кличко с 12,99% и националистите от "Свобода" с 8,7%.
Партията на Янукович има реални шансове да победи във всички едномандатни региони в източната и южната част на страната. "Баткивщина" и "Свобода" доминират в мажоритерните избирателни райони в западните части. В Централна и Северна Украйна победа държат предимно независими кандидати.
За да си осигури обикновено мнозинство в парламента, без да разчита на други политически сили, Партията на регионите трябва да събере около 160 места в едномандатните райони, пише УНИАН.
Партията на регионите участва в една абсолютно честна борба, заяви председателят ѝ Микола Азаров. Той изрази увереност, че партията му ще получи абсолютно мнозинство във Върховната рада. Въпреки това Александър Ефремов, парламентарен ръководител на същата партия, заяви, че на групата му ще са нужни партньори и има готовност да се водят преговори със всички политически сили, които влязат в парламента.