България взе реванш от САЩ и е номер 1 в Световната лига

"Лъвовете" разплакаха домакините с 3:1

по статията работи: Даниел Любомиров | 30.06.2013 | 07:50

Българският национален отбор по волейбол постигна страхотен успех с 3:1 във второто си гостуване на САЩ и нагледно демонстрира огромния си потенциал, който го изведе до лидерството в Група А.

Вчера вечерта Бразилия отстъпи с 1:3 в домакинството си на Франция и благодарение на днешния си успех, българите са вече еднолични и безапелационни водачи в класирането на най-тежката група в Световната лига.

В отделните части "лъвовете" на Камило Плачи сразиха "янките" с 25:20, 18:25, 25:23 и 25:21, за да приключат мача за 1 час и 45 минути.

Така България вече има 14 точки и изпревари Бразилия на първото място с 1 пункт, като нашите са единственият отбор със само 1 поражение в Световната лига от всички групи. САЩ остава на трета позиция с актив от 11 точки, следван от Франция, Полша и Аржентина.

Пълното класиране в Световната лига след изиграването на срещите вижте в Sporta.bg

Цветан Соколов отново оправда огромните очаквания към себе си и стана топ реализатор на срещата с 21 точки - 16 от атака и 5 от блокада. Тодор Скримов този път беше на много високо ниво и завърши с 12 пункта - 10 от нападение и 2 аса.

Виктор Йосифов беше отличникът на сервис за нашия тим, като реализира цели 4 точки директно от начален удар, за да оформи сметката си на 9 (3 атаки и 2 блока). Капитанът Тодор Алексиев приключи с 8 точки, Светослав Гоцев - с 5, Георги Братоев и Данаил Милушев - с 2, а Валентин Братоев - с 1.

За "янките" най-продуктивен отново беше капитанът Матю Андерсън, който завърши с 16 точки. Карлсън Кларк се отчете с 12, Дейвид Лий - с 11, а Пол Лотман също мина границата от 10 пункта.

На 5-ти и 6-ти юли България ще гостува на Бразилия в звезден сблъсък от поредната седмица в Световната лига.

В първия гейм атаките на Цветан Соколов и Тодор Скримов се оказаха безценното оръжие на българския състав и именно чрез тях двамата успяхме да реализираме по-голямата част от атаките си. Блокадата на американците не беше ефективна срещу мощните и технични забивки на "лъвовете", а в същото време няколкото грешки на домакините от сервис и в атака също наклониха везните в наша полза.

Така с помощта на виковете от трибуните "Българи юнаци" само за 24 минути първият гейм отиде в нашата сметка след 25:20.

За съжаление, във втория сет Соколов не бе така ефективен и често биваше спиран с блокади от страна на домакините. Той отстъпи мястото си на Данаил Милушев при 13:7 за "янките", а капитанът Алексиев беше заменен от Валентин Братоев. Мобилизирането на основните фигури в противниковия отбор - левичарят Карлсън Кларк, Пол Лотман и Мат Андерсън допринесоха за убедителния аванс на домакините.

Главно чрез Андерсън в заключителните мигове на частта американците не допуснаха изненада и спокойно доведоха аванса си до приключване на гейма при 25:18 в своя полза след 26 минути.

Още след първия интервал българите успяха да натрупат солиден аванс от 5-6 точки, благодарение на великолепна серия на сервис на Тодор Скримов. Той бе един от двамата състезатели в нашето поле, които имаха асове - 2, заедно с Виктор Йосифов.

Когато без особени проблеми стигнахме 20-ата точка с убедителна преднина, в редиците на "лъвовете" се забеляза отпускане, което позволи на домакините донякъде да върнат интригата. Светослав Гоцев и Цветан Соколов направиха няколко грешки от атака, а посрещането на американците беше винаги готово за техните нападения. Няколко пропуска от сервис също се отразиха добре на САЩ, а накрая поредният пропуск на Соколов принуди Камило Плачи да го замени с Данаил Милушев.

В крайна сметка блок-аут на Тодор Алексиев ни донесе заслужено 25-ата точка и спечелихме третия гейм с 2 аванс, като заради неочакваните подаръци на "лъвовете" в края частта се проточи 28 минути - 2:1 за България.

Четвъртата част започна с устрем на домакините, които поведоха при първия интервал след солиден сервис. Веднага след паузата обаче българите успяха да възстановят равенството и да го поддържат до 13:13, преди грешка на Дейвид Смит да ни даде аванс от 2 пункта за първи път в гейма. Соколов се разигра и премина границата от 20 пункта с две последователни успешни атаки, за да маркира резултата 16:14 на второто техническо прекъсване.

Реферът на мрежата отсъди в наша полза две поредни спорни положения, а Йосифов с 3-ия си ас в мача наклони сериозно везните за 20:17. Въпреки паузата, която взе треньорът Джон Спироу, централният блокировач на България не се поколеба отново да порази противниковото посрещане - 21:17!

Две страхотни атаки през центъра на Светослав Гоцев доведоха събитията до четири мач-бола за нас, а блокада на Данаил Милушев маркира крайното 25:21 в полза на "лъвовете" и победа с 3:1.