Милан най-после направи голям мач и подчини Юве

"Росонерите" спечелиха с дискусионна дузпа през първото полувреме

по статията работи: Даниел Любомиров | 25.11.2012 | 23:43  10 Виж всички снимки

Милан си възвърна разклатените престиж и самочувствие през сезона с ценна победа 1:0 в голямото дерби на 14-ия кръг срещу шампиона Ювентус пред препълнения стадион "Сан Сиро".

Единственият гол падна в 31-ата минута и бе дело на Робиньо от дузпа, отсъдена дискусионно за игра с ръка на Маурисио Исла, която по-скоро не съществуваше, ако се съди по повторенията. Видео от попадението вижте тук.

Въпреки противоречивите обстоятелства при победния гол, "росонерите" напълно заслужиха успеха си най-вече с представянето си през първото полувреме, когато напълно надиграха шампиона на Италия.

Миланските грандове пък се оказват непреодолимо препятствие за Ювентус през полусезона, след като "Старата госпожа" беше нокаутирана и от Интер с 1:3 в Торино преди около месец.

През второто полувреме Ювентус се втурна в търсене на изравняването, но не стигна до достатъчно добри положения за гол, а също така трябваше да отстъпи пред много солидната игра в защита на домакините.

Така борбата за титлата в Серия А отново се завързва, защото Юве записва втора загуба през сезона и остава на върха с 32 точки. Интер обаче е с мач по-малко и ако победи Парма в понеделник, ще се доближи само на 1 пункт от "бианконерите".

Милан пък записа едва третата си победа в последните 10 мача от Калчото, като се покачва в класирането и вече е на 8-ма позиция с 18 точки. "Росонерите" все още са твърде далеч от местата, даващи право на участие в евротурнирите - 6-ият Лацио е с 23 точки и мач по-малко.

Милан беше по-агресивният отбор през първото полувреме и видимо имаше териториално предимство, особено до 30-ата минута. "Росонерите" разиграваха с повече движение по терена и комбинациите им бяха скоростни, като на моменти дори гостите от Торино не се стараеха да изнасят топката, а само да я чистят в предни позции.

Робиньо се стараеше да бъде навсякъде по терена за Милан, а Рикардо Монтоливо го подкрепяше активно по десния фланг, тъй като там бе позициониран един от най-здравите физически играчи на Юве - Квадо Асамоа. На левия фланг оперираше Щефан Ел Шараави, който на няколко пъти пробива през центъра и търсеше пролуки в отбраната на "Старата госпожа".

Гостите определено страдаха откъм креативност в атака през първата част и по никакъв начин не създадоха работа на вратаря Марко Амелия. Цялата защита на Милан не беше поставяна под сериозно напрежение, а за сметка на това пък "росонерите" регистрираха по-опасните удари до почивката.

Джанлудижи Буфон беше принуден да прави няколко рутинни спасявания при удари от дистанция на Кевин-Принс Боатенг, Робиньо и Ел Шараави, а в 20-ата минута първият от изброените отправи опасен диагонален изстрел, който мина покрай лявата греда. Рикардо Монтоливо беше моторът на акциите на Милан, но така и не се откри на добра позиция за далечен шут.

В 31-ата минута малко изненадващо и със закъснение беше отсъдена дузпа в полза на "росонерите". Робиньо центрира от десния фланг в наказателното поле, а Маурисио Исла изби топката пред очите на връхлитащия Монтоливо. Реферът Никола Рицоли изчака няколко секунди, за да получи сигнал от съдията на аутлинията, след което посочи бялата точка.

Повторенията на ситуацията показаха, че Исла не докосва топката с ръката си и по-скоро играе чисто, но Ювентус се оказа потърпевш в този случай.

Робиньо стреля технично по земя в десния ъгъл на Буфон, който усети посоката на топката, но въпреки контакта с нея, не можа да я избие - 1:0 за Милан.

До края на първата част гостите от Торино се активизираха, но не можаха да застрашат вратата на Амелия, който рядко влизаше в кадър. За сметка на това Буфон трябваше да се намесва на два пъти при изстрели от пряк свободен удар на Монтоливо.

Втората част започна с повече владение на топката от страна на Юве, които притиснаха противника в собствената му половина. Гостите впечатлиха на няколко пъти със скоростни взаимодействия пред наказателното поле на Милан, но не можеха да отправят опасен удар към Марко Амелия в първите 10 минути.

Постепенно натискът на "старата госпожа" ставаше все по-осезаем, както и лъсна тактиката на домакините да се стремят да запазят резултата, вместо да търсят задължително 2-ри гол във вратата на Буфон.

В 60-ата минута Артуро Видал центрира добре отдясно, топката беше изчистена, но Андреа Пирло я върна в пеналтерията, където Мирко Вучинич от точката за дузпа стреля разочароващо високо.

180 секунди по-късно резервата Симоне Падоин сервира кълбото перфектно в наказателното поле, а там непокритият Себастиан Джовинко пробва великолепна задна ножица, но не нацели добре топката и до гол не се стигна.

В 69-ата минута Юве изпусна нов добър шанс да изравни резултата, след като Пирло центрира почти от аутлинията отдясно за Вучинич, но топката мина точно зад гърба на нападателя, а Джовинко също не можа да я засече пред погледа на Амелия.

Милан организира две-три опасни контраатаки, но при най-сериозните Антонио Ночерино реши да завършва сам и стреля над вратата на Буфон, а при втората Ел Шараави не можа да намери непокрития Пацини в малкото наказателно поле.

Найджъл Де Йонг можеше да направи 2:0 с удара си с глава след корнер, но прати топката право в Буфон.

Кевин Констант се превърна в герой в 83-ата минута, след като изчисти топката от голлинията при удар на Вучинич, който преодоля Амелия. Секунди по-късно вратарят на Милан спаси с вещина опасен изстрел на черногореца и прострелно центриране от фланга.

В крайна сметка ожесточеният финален щурм на Юве не доведе до изравняване и шампионите преклониха глава в Милано.