Нов европейски подвиг за Лудогорец!

"Зеления звяр" разкъса Динамо (Загреб)

по статията работи: Иво Вецев | 03.10.2013 | 23:57
БТА/AP

Лудогорец написа поредна страница във все по-успешната си футболна история! Тази вечер "зеления звяр" не остави никакви шансове на Динамо (Загреб) и пред 8000 души на стадион "Васил Левски" разби хърватите с 3:0 във втори мач от група "B" на Лига Европа.

Българският тим беше далеч по-добър в срещата и намери своя реванш срещу гранда от Загреб, който през миналата година благодарение на чист късмет изхвърли родния шампион от квалификациите в Шампионска лига.

Домакините си осигуриха невероятната победа още през първото полувреме, след като в 11' изненадата в състава Кишада откри резултата, а в 33' Мисиджан с втория си гол в турнира покачи.

Крайното 3:0 беше оформено от капитана Светослав Дяков, който се възползва от поредната грешка в отбраната на противника и с хубав удар успя да реализира.

Това е втора поредна победа за българския шампион, който само преди 2 седмици записа гръмка победа над холандския гранд ПСВ, и то на "Филипс Стейдиъм" с категоричното 2:0. Възпитаниците на Стойчо Стоев са еднолично на върха в група "B" и имат 6 точки. Пълното класиране в Лига Европа може да видите на този линк.

Това означава, че само още една победа би гарантирала продължаването на Лудогорец и в следващата фаза на турнира - успех, който вече 8 години бяга от българските отбори. Освен това отборът продължава да има само 2 загуби в Европа под ръководството на Стоев - и двете срещу Базел на плейофа за влизане в Шампионска лига.

Треньорът на Лудогорец Стойчо Стоев направи две ключови промени в състава си в сравнение с мача срещу ПСВ, като Кишада оглави атаката за сметка на контузения Безяк, докато Александров замени Дани Абало. Пълните състави на двата отбора може да видите на този линк.

"Орлите" почнаха по-активно срещата и създадоха две добри ситуации в наказателното на съперника, но защитниците на Динамо се справиха при няколко разбърквания.

Силното начало на българите обаче продължи и така се стигна до 11' - Фабио Ешпиньо успя да се справи с десния бранител на противника и центрира в наказателното поле. Марселиньо се опита да стреля с глава, но ударът му се превърна в подаване за Кишада, който в дебюта си отбеляза с глава - 1:0 за българския шампион.

Лудогорец създаде още няколко интересни атаки, но в 21' българите едва не бяха изненадани, като страхотно нападение с по едно докосване завърши с прекрасен удар на Фернандеш, но Стоянов внимаваше и изби в корнер.

В 24' пък последва един от най-красивите моменти, когато Мисиджан навърза няколко играчи на Динамо и проби към наказателното поле, но силният му удар не намери очертанията на вратата.

9 минути по-късно при наглед лесна ситуация вратарят на гостите сбърка и подари топката на Мисиджан. Той успя да пресече паса и след това догони топката в наказателното поле и с брилянтен удар отбеляза превъзходен гол - 2:0. Това дори доведе до смяната в състава на гостите, които вкараха още един нападател в лицето на Дуйе Чоп.

До края на полувремето гостите установиха лек натиск, а преди последния съдийски сигнал Стоянов направи ново спасяване срещу Султани, запазвайки вратата си суха - 2:0 на почивката.

След подновяването на играта Динамо получи шанс да намали резултата, като грешка в защитата на Лудогорец позволи на Ел Араби да се озове в опасна близост до Влади Стоянов, но българският национал успя да избие неговия удар.

Въпреки опитите на Динамо да атакува, Лудогорец успяваше да контраатакува много опасно, а поредната грешка при противника лъсна в 60' - защитник се опита да изчисти от наказателното поле, но топката рикошира в Шимунич. Дяков дебнеше там и остана сам срещу вратаря, който успя да отбие топката, но единствено за да я насочи в гредата, а тя след това се оплете в мрежата - 3:0 и класика за Лудогорец.

Само две минути по-късно гостите допуснаха нова нелепа грешка в защитата след центриране на Шоко и Ешпиньо можеше да покачи на 4:0, но неговият удар мина встрани от вратата. В следващите минути пък възпитаниците на Стойчо Стоев спокойно се бранеха, докато Динамо така и не намираше начин да преодолее защитата.

В 80' гол все пак падна в полза на гостите, но той бе мигновено отменен, след като топката секунди преди това беше напуснала аутлинията. До края на срещата пък Динамо така и не стигна дори до почетен гол.