И Еврокомисията, и Европарламентът, ни искат веднага в Шенген

На финалната права сме! Членството ви е не само справедливо, но и необходимо за сигурността, каза Аврамопулос

по статията работи: iNews.bg | 14.12.2017 | 15:03
И Еврокомисията, и Европарламентът, ни искат веднага в Шенген
ЕК

Еврокомисарят по миграция, вътрешни работи и гражданство Димитрис Аврамопулос взе участие в инициирания от Сергей Станишев дебат в Европейския парламент за приемането на България, Румъния и Хърватия в Шенген. Той заяви категоричната подкрепа на ЕК и посочи, че "без значение колко усърдно работим, в крайна сметка за успеха на трите европейски институции ще се съди по няколко основни теми, и Шенген със сигурност е една от тях. За нашите граждани, това е символът на самият ЕС. Той е най-значимият пример за европейската интеграция. Той представлява всички права и предимства от това да бъдеш европеец, което е тясно свързано със свободата на движение и идеята за европейско гражданство и идентичност."

В емоционална реч пред ЕП Аврамопулос сподели: "Всички знаете личния ми ангажимент да гарантирам и опазя Шенген, от първия момент, в който поех този пост. Заявявали сме и преди, че единен Шенген е по-силен Шенген. Убедени сме, че България, Румъния, а и Хърватия, когато е готова, трябва да се присъединят към Шенгенското семейство. Това ще разшири зоната на свободно движение и ще направи инструментите на Шенген по-ефективни, увеличавайки сигурността."

"От дълго време позицията на Комисията е, че България и Румъния са изпълнили необходимите условия. Между 2009 г. и 2011 г. двете страни получиха положителна оценка. Както знаете, сега Съветът трябва да вземе единодушно решение за премахване на вътрешния граничен контрол в България и Румъния и е крайно време това да се случи. Останах с положителни впечатления след дискусията с вътрешните министри миналата седмица и се надявам, че най-после въпросът може да бъде сериозно обмислен.", продължи комисар Аврамопулос.

"Относно Хърватия, работим в тясно сътрудничество с местните власти, за да установим сферите, в които все още е необходим напредък, за да бъде завършена Оценката по Шенген колкото се може по-бързо. Това ще даде възможност на Комисията да завърши първия етап и да заявим официално, че Хърватия също е готова да се присъедини към Шенгенското пространство.", коментира присъединяването на страната комисарят по миграция, вътрешни работи и гражданство.

 "Пълното прилагане на Шенгенското право ще позволи да се извлекат ползите от системи като Шенгенската информационна система и Визовата информационна система в отношенията на България, Румъния и Хърватия с другите страни от Шенгенското пространство. Също така ще им позволи да приложат по-най ефективния начин Системата за влизане/излизане, без да се наложи изграждането на нови инсталации по вътрешните граници, които след време, когато станат част от Шенген, ще станат вътрешни шенгенски граници. Прилагането на Системата за влизане/излизане представлява особено предизвикателство за Хърватия, имайки предвид дългата й сухопътна граница. И тук от Европейския съюз, сме готови да предложим помощ.", коментира Аврамопулос ползите за целия ЕС от присъединяването на трите държави.

"Пълноправното членство в Шенген е не само политически справедливо, но и също необходимо от гледна точка на сигурността, защото вътрешната сигурност на една държава-членка е вътрешната сигурност на всички и е сигурността на нашите граждани. Надявам се, че ще можем да приветстваме тези държави-членки в Шенген скоро, след позитивно решение от страна на Съвета.

Както казах и преди малко, от момента, в който поех този пост, аз призовавах за силен и единен Шенген. Днес аз бих искал да похваля властите на трите държави за техния ангажимент. На финалната права сме. Нека я изминем заедно. Днес Парламентът и Комисията, утре Съветът.", завърши словото си еврокомисарят.

Вчера вечерта евродепутати от различни страни и политически групи също заявиха категоричната си подкрепа за членството на България и Румъния в Шенген по време на дебата в Европейския парламент в Страсбург. Те призоваха Съвета на ЕС да следва собствените си правила и поети ангажименти,​ и да прекрати  несправедливото блокиране на двете страни​, което продължава вече повече от 6 години.

Дебатът беше предложен от Групата на социалистите в ЕП по инициатива на Сергей Станишев, а в него взеха участие още българските евродепутати Асим Адемов, Емил Радев, Филиз Хюсменова и Ангел Джамбазки. Лиляна Павлова, м​инистър за българското председателство на Съвета на ЕС, също присъстваше в пленарната зала.

В началото на дебата е​вропейският комисар по миграция и вътрешни работи Димитрис Аврамопулос категорично потвърди позицията на ЕК​ в подкрепа на членството на България и Румъния в Шенген. "Без значение колко усърдно работим, в крайна сметка за успеха на трите европейски институции ще се съди по няколко основни теми, и Шенген със сигурност е една от тях. Обединен Шенген означава по-силен Шенген.", подчерта той.

Силни послания в подкрепа на България и Румъния отправиха редица ключови фигури от основните политически фракции в ЕП. Сред тях бяха лидерът на г​рупата на социалистите в ​ЕП Джани Питела, зам.-председателят на Групата на ЕНП Естебан Гонсалес Понс, председателят на Съвета на Председателите на комисии на ЕП Сесилия Викстрьом (АЛДЕ) и председателят на комисията по Граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в ЕП Клод Мораес (С&Д).

Сергей Станишев, ръководител на Делегацията на българските социалисти, заяви: "Българските колеги от всички групи имаха важна роля за организацията и провеждането на този дебат. Успяхме да мобилизираме голяма политическа подкрепа. Недопускането на България и Румъния нагледно показва липсата на солидарност и незачитането на установените европейски правила. Разширяването и укрепването на Шенгенската зона не е само български или румънски национален интерес.

Финализирането на процеса е ключово за целия ЕС – заради принципите, икономическите ползи и намаляващото доверие в европейските институции. Оплакваме се от анти-европейски сили и популисти, които критикуват ЕС, но тъкмо Шенген е един от поводите, защото показва несправедливо отношение към милиони европейски граждани. Време е страните-членки да си свършат работата и да сложат край на тази несправедливост."

Емил Радев (ЕНП-ГЕРБ) заяви: "В момент на нарастващ политически популизъм, традиционните партии, особено когато са управляващи, следва да проявят разум и да не се поддават на популистки похвати. Държавите-членки, които възпират членството на България в Шенген единствено по вътрешно политически причини, не следва да потъпкват европейските правила и закони в името на печеленето на гласове. Не е и проява на солидарност, както и правно не е издържано, правилата, приложими за тях, да бъдат променяни за нас. 

Асим Адемов (ЕНП-ГЕРБ) заяви: "Не е справедливо да не се признават усилията и резултатите на двете страни. Не е справедливо да не се признава фактът​, че при сполетялата ни бежанска криза, България е с най-добри резултати. Отдавна България е доказала, че генерира сигурност и стабилност в един много проблемен и сложен регион."

Филиз Хюсменова, заместник-председател на Групата на АЛДЕ и ръководител на българската д​елегация в групата на либералите, заяви: "Недопускането ни в Шенген е нарушение на европейското право. Аргументите против това са само политически. Парадокс е да се търсят съмишленици за бъдещето, а да се прилага друг стандарт към България, която е лоялен партньор, с много добра бюджетна дисциплина, с непоколебима посока към силна интеграция."

Ангел Джамбазки (ЕКР-ВМРО) заяви: "Причината България и Румъния да не са част от Шенгенското пространство е изцяло политическа. Прилагат се двойни стандарти, нарушават се европейските правила, а двете страни са изпълнили всички технически критерии. Ставаме заложници на вътрешно-политически проблеми на няколко държави-членки. Мястото на България, Румъния и Хърватска е в Шенген, защото ние пазим външните граници на Европа."


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

  • Сега Култура.БГ предаване за култура с...
  • 12:00 По света и у нас
  • 12:25 Новини на турски език
  • 12:35 Малки истории /п/
  • 12:45 Телепазарен прозорец
  • 13:00 Последният печели...
  • 14:00 Телепазарен прозорец
  • 14:15 Книга на книгите анимационен филм
  • Сега "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • 12:00 bTV Новините - обедна емисия
  • 12:30 "Комиците и приятели" - комедийно...
  • 13:30 "Златно момче" - сериал, с.2, еп.13...
  • 15:00 "Бараж" - сериал, еп.66
  • 16:00 Премиера: "Скъпа мамо" - сериал,...
  • 17:00 bTV Новините
  • 17:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • Сега "На кафе" - предаване на NOVA
  • 12:00 Новините на NOVA
  • 12:30 "Наследство" (премиера) - сериен...
  • 13:30 "Свободна да избира" (премиера) -...
  • 15:00 "Не ме оставяй" (премиера) - сериен...
  • 16:00 Новините на NOVA
  • 16:10 "Пресечна точка" - публицистично шоу
  • 17:00 "Семейни войни" - телевизионна игра
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.