Библиотеките надживяха заблуждението, че технологиите ще унищожат книгите

За книгите, читалните и библиотеките на ХХІ век разговаряме със зам.-директора на Столична библиотека Спаска Тарандова

по статията работи: Елена Коцева | 25.05.2012 | 15:48

Малко преди празника на българската духовност и култура - 24 май, библиотеките в страната отбелязаха Националната библиотечна седмица под мотото "Библиотеките - паметта на нацията". Библиотечните работници използваха инициативите, за да призоват управляващите да отделят внимание и средства, за да може да се съхрани книжовното наследство на нацията. 

За трудностите и предизвикателствата пред една библиотека днес разговаряме със зам.-директора на Столичната библиотека Спаска Тарандова.

Как оцелява една библиотека днес - в ХХІ-ви век?

- Една библиотека оцелява с много усилия, със съобразителност и с помощта на дарители.

А има ли такива?

- В последните няколко години се наблюдава промяна в поведението на българския бизнес, който освен традиционното спонсориране на спортни прояви, започна да обръща повече внимание на културата и в частност и на литературата. Преди два дни стартира една много хубава инициатива, която се казва "Покрай ценните книжа забравихме безценните". Тази инициатива цели в месеците до Деня на будителите да набере книги за по-големите, но и за по-малките библиотеки в страната. Това са едни много добри и важни дарителски жестове за библиотеките.

В своята история българската култура винаги е била подпомагана от съзнателни и благородни българи – самият университет е построен като дарителски жест. Аз лично се надявам, че хората ще осъзнават все повече стойността на даряването в тази област.

Казвате има промяна в отношението на бизнеса. А граждани даряват ли книги?

- Да, обикновени граждани даряват често и то издания от последните години. Някой от тях са си купували популярни автори, които като цяло обаче не са елемент от една лична библиотека. Идват много хора с по една, две, три чанти с актуални заглавия. С тях ние допълваме наличните бройки, тъй като Столична библиотека дава книги за домашно четене, почти никога не можем да отговорим на очакванията с достатъчно екземпляри.

Освен художествена литература, ние трябва да купуваме и учебна литература в помощ на учениците и студентите, научнопопулярна литература и други. Литературата не е само художествена, тя е цял комплекс от знания, включително и за образование и самообразование. Библиотеката в ХХІ-ви век трябва да отговори на всички изисквания.

През 2012 година читалните пълни ли са?

- Можем да кажем, че ширещото се през 90-те години заблуждение, че с навлизането на технологиите ще отмре нуждата от книгите, се преодоля. Все повече се говори за едно допълване между библиотеката и технологиите. Вече библиотеката не е едно място, в което само се четат книги. Библиотеката по същество функционира като куртурно-информационен център. Така че освен традиционното четене, все повече се утвърждава и ползването на онлайн ресурс.

Столична библиотека има абонамент за научни списания на английски език благодарение на посолството на САЩ и Фондация "Америка за България". Има и абонамент за български чужд периодичен печат в традиционен вид, има и достъп до интернет за граждани благодарение на "Глобални библиотеки - България". В Столична библиотека разполагаме и със зали, в които провеждаме премиери на книги, подреждаме изложби, насърчаваме и детското творчество с различни мероприятия и инициативи.

Столична библиотека функционира като културно средище. Това по-скоро е необходимо за оцеляването на една библиотека ли е или носи все пак допълнителни доходи?

- Като цяло философията на съвременната библиотека се измени. Не става дума за оцеляване, а за това, библиотеката да бъде адекватна на потребностите на читателите. Те (читателите) всъщност вече са все повече потребители. Като цяло ние трябва да съчетаваме всички информационни източници и обществените библиотеки като нашата трябва да се разпознават от общността като местното място за достъп до знание, но и за култура и за общуване.

Във всички нормативни и програмни документи, които Международната библиотечна асоциация (ИФЛА) разпространява в последните години, публичните библиотеки като нашата се третират по този начин – като мястото на общността за задоволяване на културни и информационни потребности.

Това би дало един нов живот на читалните?

- Категорично да. Читалните вече почти навсякъде в публичните библиотеки не функционират по начина, по който беше преди – тихо място, където никой не говори и чете чинно и прилежно книги на хартия. Този леко академичен дух е останал днес основно в университетските библиотеки. Но библиотеки като нашата реорганизират обслужването си, например като съчетават Заемната и Читалнята – дълги години съществували като самостоятелни звена.

Столична библиотека беше първата, която реорганизира обслужването си още през 2009 година. В момента ние се ръководим от потребностите на читателите си и затова всички информационни материали по дадена тема са на едно място – и книжните, и електронните, и периодичните издания, всичко е на едно. Това се прави с цел по-бързо обслужване, но и пълнота на информацията.

Кое е най-голямото предизвикателство пред една библиотека в последните години?

- От няколко години можем да го кажем – от 2008 година няма нарастване на средствата в бюджета за издръжка на общинските библиотеки. Това се отнася за целия сектор, тъй като икономическите показатели налагат определени ограничения. А пък информационните потребности и технологичните решения, които се появяват, са все по-динамични. И ако ние се стремим да бъдем относително адекватни на промените и потребностите на наситената информационна среда, трябва да сме много гъвкави, включително и в планиране на своя бюджет.

Така че да можем да съчетаваме традиционни ресурси, да осигуряваме електронни, да дигитализираме и да мислим за предоставяне на съдържание онлайн на нашите потребители. Това се налага основно по две причини: от една страна, тъй като старите книги и вестници са застрашени от чисто физическо унищожение. От друга страна, все повече потребители очакват да могат да влязат на сайта ни и да ползват все повече и повече документи от всяка една точка.

Има интерес към тази форма? Дали ще има интерес към книги от класическото наследство онлайн?

- Според мен, да - биха чели. Това обаче означава масова дигитализация, а тя в България все още не се извършва. Това, което в момента сканираме, са издания, адресирани предимно към студенти и изследователи, и към онези любопитни граждани, които се интересуват от миналото.

Заради авторските права и предоставянето им в електронна среда, в българските библиотеки работим само върху изданията до 1944 година, като целта ни е да покрием и в пълнота да представим нашето книжовно богатство до 1944 година. След периодичните издания до 1944 година ще изникне и въпросът с периодиката от времето на социализма, която в момента се ползва предимно от изследователи.

Има цели течения на периодични издания, които буквално се разпадат. Затова и когато съумеем да направим дигитални копия, много потребители ще могат да прочетат тези издания. Това е философията на дигитализацията – едновременно много хора да могат да ползват в електронен вид един документ, независимо откъде – от библиотеката, или от дома си.

Четат ли младите, идват ли ученици?

- Идват, активни читатели са много деца до 4-5 клас. После има един период, в който четенето не е модерно и популярно сред тях. В мига, в който станат студенти, отново се връщат. Това е световна тенденция – да има проблеми с четенето при тийнейджърите. Това са процеси, на които ние се опитваме съвместно с училището и родителите да противодействаме по един или друг начин. За мен е много приятно, че за всички млади хора, които следват в Европа и в

Америка, библиотеката е неизменен елемент от подготовката им. И те пренасят тази култура и тук. Те споделят с нас много свои идеи – питат ни защо няма удобни фотьойли, защо няма интернет навсякъде, защо няма малки зали за дискусии и обмяна на идеи. Ние знаем за тези практики по света и се надяваме във времето, едно по едно да осигурим всички тези неща и за нашите читатели и потребители.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


3 Панайот Траянов 26.05.2012 | 10:34
НОВИЯТ ПЕРФЕКТЕН ИНТЕРНЕТ ПОРТАЛ Е ВЕЧЕ ФАКТ. Предлага 50% от своите доходи. Трябва ви покана : Линк за регистрация: http://www.myperfectinternet.com/?refid=82856108 Покани приятелите си преди те да са го направили! WAZZUB е нова социална мрежа в търсачките като Google и Facebook, но с много повече съдържание: Това са 7 кутии.Поща, Търсачка, Новини, Социална мрежа, Видеопортал, Игри, Базар, Любими линкове. Всичко това е в една начална страница. Покани да се регистрират безплатно много хора, защото с един прост и-мейл, изпратен на всички ваши приятели, може да ви гарантира $ 1 на човек регистрирал се чрез Вас и $ 1 на човек регистрирал се чрез Вашите приятели . За 5 поколения е възможен един месечен доход за хиляди долари до живот! 1. Поколение 5 x $ 1.00 = $ 5,00 2. Поколение 25 x 1,00 $ = 25,00 $ 3. Поколение 125 x $ 1.00 = $ 125,00 4. Поколение 625 x $ 1.00 = $ 625,00 5. Поколение 3125 x $ 1.00 = $ 3,125.00 Всъщност WAZZUB (за разлика от други социални мрежи, които печелят милиарди долари, само защото ние компютърните потребители използваме техните услуги), предлага 50% от своите доходи на тези, които на този стартиращ етап , помогат за създаване на мрежа от потребители. WAZZUB е първият проект в световен мащаб, който дели печалбата си! Изглежда невероятно, но всичко е вярно! WAZZUB е създадена като експеримент през 2007 г., с над 3,5 милиона долара, вече инвестирани. Това е първата глобална общност, която ще плати на своите потребители , само заради избор си: www.perfectinter.net като тяхна първа страница (HOMEPAGE). Денят за плащане остава 15 юни 2012 на всички, които са се регистрирали и имат повече от 3 поканени човека. Също така и ще ви се трупат "Deal points". Тези "точки за сделка" ще бъдат разменяни срещу стоки, услуги, отстъпки и др. от базара на WAZZUB. "Точките за сделка" ще се трупат всеки месец въз основа на това колко хора сте поканили. Така че, може да натрупате точки за няколко месеца и да ги размените за нещо, което желаете. Линк за регистрация: http://www.myperfectinternet.com/?refid=82856108
2 Snezhana Marinova 26.05.2012 | 09:35
Поздравления! Хубава идея! Но, как е написана думата "ценни" при Вас? Срамота! Внимавайте, хора!
1 Svetoslav Petkov 26.05.2012 | 00:24
===> W W W . C A S H O N L I N E . A L L E . B G >>>> Добри доходи чрез интернет. Повече информация може да намерите в сайта.

ТВ програма

Кино

  • Сега Бързо, лесно, вкусно
  • 16:30 Светът и ние
  • 16:55 България в 60 минути с Мариана...
  • 18:00 По света и у нас
  • 18:30 Още от деня коментарно предаване
  • 19:00 Последният печели...
  • 20:00 По света и у нас
  • 20:45 Спортни новини
  • Сега Премиера: "Скъпа мамо" - сериал,...
  • 17:00 bTV Новините
  • 17:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • 18:00 "Стани богат" - телевизионна игра с...
  • 19:00 bTV Новините - централна емисия
  • 20:00 "Dancing Stars" - танцувално шоу с...
  • 23:00 bTV Новините - късна емисия
  • 23:30 "Разобличаване" - сериал, с.3, еп.2
  • Сега "Пресечна точка" - публицистично шоу
  • 17:00 "Семейни войни" - телевизионна игра
  • 18:00 "Сделка или не" (премиера) -...
  • 19:00 Новините на NOVA - централна емисия
  • 20:00 "Hell’s Kitchen България" (нов...
  • 22:00 "Кошмари в кухнята"- риалити
  • 23:00 Новините на NOVA
  • 23:30 "Военни престъпления: Лос...
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.