Германия победи Италия, отива на полуфинал

Бундестимът се наложи срещу Скуадра Адзура с 6:5 след дузпи на Евро 2016

по статията работи: Ростислава Иванова | 03.07.2016 | 16:25

Германия надви Италия на стадиона в Бордо с 6:5 след изпълнение на дузпи и си осигури място в полуфиналите на Европейското първенство във Франция. Успехът на Бундестима е исторически, след като отборът за първи път побеждава Скуадра Адзура на голям турнир.

Досега в осем срещи италианците бяха побеждавали четири пъти германците на световни и европейски шампионати и също толкова срещи бяха завършили наравно.

Двубоят в Бордо беше решен след изпълнение на дузпи след равенство 1:1 в редовното време и продълженията. Германия поведе с гол на Месут Йозил в 65-ата минута, а Италия изравни чрез Леонардо Бонучи в 78-ата, предаде БГНЕС.

Мачът в Бордо започна с минута мълчание в памет на жертвите от терористичната атака в Бангладеш, при която загинаха италиански граждани. В началните минути двата отбора се надлъгваха тактически и положения пред двете врати липсваха.

Треньорският щаб на немците бе принуден да направи принудителна смяна още в 16-ата минута, когато Сами Кедира бе заменен от опитния Бастиан Швайнщайгер. Последният вкара гол с глава в 27-ата минута, но извърши нарушение срещу Матия Де Шильо в опита си да се позиционира и попадението бе отменено.

В 41-ата минута Гомес стреля опасно с глава, но топката мина над гредата. Две минути по-късно италианците бяха близо до гола – Джакерини се измъкна от опеката на немската отбрана и влезе в наказателното поле, почти от гол линията центрира ниско и топката се озова в Стефано Стураро, но шутът на халфа на Ювентус срещна тялото на противников играч и излезе в корнер. Това бяха и двете най-опасни ситуации за първите 45 минути.

Германците нанесоха своя удар в 65-ата минута, когато Йонас Хектор подаде на Месут Йозил, а той отблизо прониза безпощадно мрежата на Буфон. Три минути след това Йозил подаде отлично на Марио Гомес, който се озова сам срещу Буфон и опита да го преодолее ефектно с пета, но стражът на Скуадра Адзура изби в корнер.

В 77-ата минута играчът на Италия Жером Боатенг игра с ръка в наказателното си поле и бе отсъдена дузпа. Леонардо Бонучи бе хладнокръвен и не даде шансове на Мануел Нойер, след което резултатът бе изравнен. Германия допусна първи гол – досега Нойер бе опазил вратата си суха в двубоите с Украйна, Полша, Северна Ирландия и Словакия.

Минута преди края на редовното време Де Шильо с шут извън наказателното поле можеше да донесе победата на отбора от Апенините, но изстрелът му мина много близо до страничната греда. Последваха продължения и в първото от тях не се случи нищо сериозно.

За статистиката ще остане, че Германия игра допълнително време на Европейско първенство за първи път от 20 години – през 1996 г. Бундестима във финала надигра Чехия с 2:1.

Във второто продължение не се случи нещо по-различно и след два часа игра дойде ред на дузпите. В решителните от тях Матео Дармиан не успя да преодолее Нойер, а Йонас Хектор не сбърка от от бялата точка.

В предпоследната фаза на турнира Германия ще играе с Франция или Исландия. В другата полуфинална среща съперници ще бъдат Уелс и Португалия.