Ливърпул спечели Световното клубно първенство за пръв път в богатата си история

На финала тимът от града на Бийтълс се наложи с 1:0 над бразилския Фламенго с гол в продължениятана бразилеца Фирмино

по статията работи: iNews.bg | 22.12.2019 | 09:31

Настоящият властелин на Европа -Ливърпул, завоюва трофея и от Световното клубно първенство. Успехът се подслажда от факта, че това се случва за първи път в историята на гранда от града на Бийтълс. На финала мърсисайдци стигнаха до инфарктна победа над Фламенго с 1:0 късно снощи.

Мачът протече по изключително драматичен начин, като в по-голямата част от мача сякаш нямаше халфова линия и ситуациите се редуваха една след друга пред двете врати. В герой за мърсисайдци се превърна Роберто Фирмино (99'), който успя да се разпише в продълженията на срещата и донесе триумфа за отбора си.

Така Ливърпул се доближава до мечтания международен требъл - Шампионската лига, Суперкупата на Европа и Световното клубно първенство - нещо, което нито един английски клуб не е правил до момента.

Двубоят започна в ударно темпо и двата отбора си размениха по няколко опасни атаки, като в най-интересната от тях Мохамед Салах бе изведен дълбоко в наказателното поле и подаде към Наби Кейта, който шутира, но прати топката над напречната греда.

В 6-ата минута Трент Александър-Арнолд реши да си опита късмета с удар от далечно разстояние. Топката обаче мина на сантиметри от дясната греда на вратаря Диего Алвеш.

Последваха много равностойни минути, в които действията пред двете врати се редуваха в разстояние на няколко секунди, но до голова ситуация така и не се стигаше.

В 23-ата минута Бруно Енрике бе изведен на скорост в наказателното поле и шутира по диагонала. Ударът му обаче бе геройски блокиран в последния момен от хвърлилия се на шпагат Александър-Арнолд.

В следващите минути мърсисайдци предприеха атаки по фланговете, които завършваха с неуспешни центрирания към Мохамед Салах и Роберто Фирмино.

В 44-ата минута Жерсон изведе по прекрасен начин Габриел Барбоса зад гърба на защитата на британците, но вратарят Алисон прецени добре ситуацията и напусна вратарското си поле, за да изчисти топката. Така първото полувреме приключи при нулево равенство.

През втората част двата отбора продължиха с динамичното темпо. В 47-ата минута Фирмино получи добро подаване в пеналтерията и си освободи пространство за изстрел. Той шутира но нацели лявата греда.

Три минути по-късно и Салах се добра до изгодна позиция в наказателното поле след подаване на Александър-Арнолд. Египтянинът дръпна спусъка, но топката профуча покрай дясната греда.

В 53-ата минута Габриел се възползва от пространството пред себе си и шутира на ръба на наказателното поле и след това стреля в долния ляв ъгъл. Алисон обаче успя да се намеси решаващо.

В 69-ата минута Габриел получи центриране в наказателното поле. Ситуацията го принуди да отиграе по акробатичен начин отправяйки топката към долния десен ъгъл, но Алисон улови.

В 86-ата минута удар Джордан Хендерсън на няколко метра от наказателното поле бе спасен по блестящ начин от Алвеш, който се хвърли и изби връхлитащата под гредата топка.

В последните минути на срещата мърсисайдци претендираха дузпа след като Рафиня повали на земята откъстващия се сам срещу вратаря Садио Мане. Ситуацията бе много тънка и след дълга консултация с ВАР съдията Абдулрахман Ал Ясим даде само пряк свободен удар. Така се стигна до продължения.

Точно тогава една от двете врати най-накрая бе разпечатана. Хубава контраатака завърши с подаване на Мане към Фирмино, който елиминира Алвеш прокара топката през хвърлилите се пред голлинията защитници на Фламенго.