Лудогорец премина през Каварна, чака финал за титлата с ЦСКА

"Орлите" от Разград вкараха четири гола на Калиакра

по статията работи: Божидар Азманов | 19.05.2012 | 19:03

Лудогорец разнебити Калиакра с 4:0 насред Каварна и ще има шанса да спечели титлата на България, ако в последния кръг в сряда победи ЦСКА на своя стадион.

Успехът обаче не дойде чак толкова лесно за разградчани. На полувремето те водеха само с 1:0, а попадението бе реализирано от Светослав Дяков от дузпа. В началото на второто полувреме домакините имаха няколко добри възможности да изравнят, но след 60-та минута футболистите на Ивайло Петев в крайна сметка нанизаха още три гола. В техни автори се превърнаха Иван Стоянов, Емил Гъргоров и Марселиьно.

Така Лудогорец записа своята 21-ва победа в А група и остава на две точки зад ЦСКА, който победи Литекс с 4:1. Разградчани се нуждаят от успех срещу ЦСКА, за да триумфират с дубъл в шампионата България. Калиакра пък бе изпаднал от А група и преди срещата срещу новия носител на Купата на България.

Лудогорец започна мача вихрено и още в първата минута можеше да открие резултата, след като Димо Бакалов излезе очи в очи със стража на домакините Добрин Добрев, но не успя да го преодолее. Топката обаче стигна до Мирослав Иванов, но изстрелът му бе слаб и защитник на домакините изби от голлинията.

Калиакра също имаха отлична възможност да излязат напред в резултата. В 13-та минута Герасим Заков се откъсна сам срещу вратаря на разградчани Урош Голубович, опита се да го преодолее, но се строполи на земята след съприкосновение с него. Каварненци поискаха дузпа, но реферът Цветан Кръстев остана безмълвен.

Дузпа обаче получи Лудогорец. Шест минути след ситуацията в полето пред Голубович на отсрещния край на терена Светослав Дяков финтира Добрев и бе фаулиран от опитния страж. Зад топката застана потърпевшия, който с удар в десния долен ъгъл направи 0:1.

След попадението Лудогорец намали оборотите, но въпреки това контролираше събитията на терена. Все пак в края на полувремето Емил Гъргоров можеше да удвои аванса на гостите, с удар от дъгата на наказателното поле, но Добрев бе на мястото си.

Калиакра започна второто полувреме по-добре и три минути след подновяването на играта Герасим Заков можеше да изравни резултата, но диагоналният му изстрел премина покрай вратата на Лудогорец.

Крехката преднина започна да изнервя футболистите на Ивайло Петев и пред домакините се откри още една отлична ситуация за гол. Костов се възползва от грешка в защитата на разградчани, подаде на Заков, който преодоля трима бранители и центрира. Александър Барт изчисти с глава, но топката попадна у юношата на Левски Георги Коруджиев, който от воле отправи опасен удар, но Голубович отрази виртуозно.

Само минутка по-късно Иван Стоянов успокои своите съотборници с феноменален гол директно от пряк свободен удар за 0:2. След пет минути "зелените" си подсигуриха победата. Точен за 0:3 бе Емил Гъргоров, който засече с глава центриране отляво, хвана в крачка Добрин Добрев и той не успя да реагира по никакъв начин.

След този гол домакините тотално свалиха гарда и регистрираха още едно попадение. То стана факт в 76-та минута. Йордан Минев центрира отляво към далечната греда, където Марселиньо изненада защитата на каварненци и направи резултата 0:4.

До края на мача и двата тима пропиляха по една хубава възможност. Михаил Александров не успя да преодолее Добрев останал сам срещу него, а Урош Голубович спаси изстрел на Герасим Заков.