Лъвиците тръгнаха с победа на Евроволей

Националките ни се наложиха трудно с 3:2 над Украйна

по статията работи: iNews.bg | 23.09.2017 | 17:18

Женският национален отбор по волейбол на България започна с успех на Европейското първенство в Азербайджан и Грузия. Волейболистките ни, водени от Иван Сеферинов се наложиха след петгеймова битка над Украйна с 3:2 (25:23, 21:25, 23:25, 25:11, 15:4 ) в първия си мач от предварителна група "С" в Баку. С това "лъвиците" сложиха край на черната серия от последните два шампионата, като записаха първа победа в груповата фаза. Тимът на Украйна пък записа втора загуба в група "С", след като вчера отстъпи на Русия отново след тайбрек с 2:3 гейма.

Селекционерът Иван Сеферинов започна със следния стартов състав: Диана Ненова, Емилия Димитрова, Елица Василева, Добриана Рабаджиева, Христина Русева, Страшимира Симеонова, либеро Мария Филипова (Лора Китипова, Мирослава Паскова, Жана Тодорова)

Българските волейболистки стартираха под напрежение, но успяха да издържат докрай и да се преборят, а с това да отбележат добър старт на Евроволей 2017. Началото на мача бе изключително оспорвано, като на два пъти съперничките повеждаха в резултата, а нашите изравняваха. В решителните моменти, след двадесета точка "лъвиците" показаха нужната устойчивост. След равенството 22:22, грешка от сервис на Украйна ни даде точка предимство, а отлична блокада доведе до 24-а точка за България. Въпреки, че украинките все пак успяха да спасят първия геймбол, Страши Филипова бе непоколебима,, като сложи финалния акорд в наша полза в първия гейм.

Втората част обаче започна лошо за България, а украинките се възползваха и ни атакуваха докрай, пише bgvolleyball.com. След слабости в посрещане, съперничките поведоха с разгромното 8:2, 16:9. Селекционерът потърси промяна, като на мястото на Диана Ненова се появи другата разпределителка Лора Китипова. Нашите момичета успяха да стопят пасива си до 3 точки 17:20, но за повече нямаха сили и Украйна спечели втората част, като изравни 1:1 гейма.

В третата част играта беше равностойна, като България отстъпи във важните моменти. След равенството 23:23, този път волейболистките не издържаха на напрежението, като допуснаха две последователни грешки, а с това съперничките затвориха гейма и поведоха с 2:1.

"Лъвиците" отново намериха верния път в четвъртата част, когато се стабилизираха и буквално прегазиха противника. Сеферинов отново потърси промяна, като в игра влезе на другото ни либеро Жана Тодорова, Националките ни натрупаха разлика 13:6 и 20:11 и спечелиха гейма убедително, като доведоха мача до тайбрек.

В петата решителна част националките ни разбиха украинките, като бяха с една класа над тях. Волейболистките ни блеснаха с пълния си потенциал, като поведоха с 12:3 и безпрепятствено затвориха гейма, а с това изковаха крайната победа, предаде Sporta.bg.