Питсбърг е шампион на Изток, Ванкувър и Вашингтон ликуват

Редовният сезон в Националната хокейна лига наближава развръзката си

по статията работи: Даниел Любомиров | 21.04.2013 | 11:13

Все още тъгуващият за жертвите на бомбардировките на Бостънския маратон отбор на Бруинс отстъпи с 2:3 на Питсбърг Пингуинс в емоционален мач от Националната хокейна лига.

Благодарение на важната си победа "пингвините" си осигуриха първото място в Източната конференция, тъй като вече имат 68 точки от 44 мача (34-10-0). Вратарят им Томас Вокун обра овациите с невероятното си представяне и цели 40 отразени удара.

Питсбърг успя да осъществи обрат и да се възползва от наказанията на играчите на Бостън, като 4 кръга преди края на редовния сезон е недостижим на върха в конференцията.

Видео от всички най-интересни мачове в Националната хокейна лига вижте в Sporta.bg

Марчанд откри резултата в полза на Бостън 10 минути след началото на първата част, но гостите от Питсбърг изравниха 5:10 минути след старта на втората третина чрез Юси Йокинен.

Привлеченият от Калгари в края на март Джером Игинла реализира страхотен гол почти от централната линия, за да изведе гостите напред от положение пауър-плей 4:43 минути след началото на третата част.

Крис Латенг също се възползва от положение пауър-плей, за да заблуди бранителите на Бостън и да увеличи аванса на "пингвините" на 3:1. Крайното 3:2 оформи Тайлър Сейгън само 3 секунди преди финалната сирена.

Бостън временно заема 4-та позиция в конференцията с актив от 57 точки и също почти сигурно ще участва в плейофите.

Вашингтон Кепитълс даде сериозна заявка за спечелване на своята Югоизточна дивизия, след като разгроми лидера на Североизток Монреал Канейдиънс с 5:1. Столичани се възползваха от слабото представяне в защита на съперника си, който откакто си осигури промоция за плейофите, играе много слабо в отбрана.

Монреал е допуснал 25 гола от 149 удара в последните си 5 мача, но въпреки това е втори в конференцията с 59 пункта. Вашингтон има 52 точки и води с 3 на втория в Югоизточната дивизия Уинипег.

Александър Овечкин вкара 2 гола и добави една асистенция за успеха на Вашингтон, като вече има 31 попадения в НХЛ и е лидер по този показател. Тони Брауър също се разписа на 2 пъти за Кепитълс и догонва руската звезда на тима с 19 гола до момента през сезона.

Майк Рибейро пък увеличи броя на асистенциите си до впечатляващите 34 и е 4-ти по този показател в Лигата. Лидер с 41 все още е контузената суперзвезда на Питсбърг Сидни Кросби.

Никлас Бакстрьом добави един гол за разгрома над Монреал, а Макс Пачорети реализира почетното попадение за Канейдиънс.

Ню Йорк Айлендърс стигна до скъпоценен успех с 5:4 след дузпи над основния си претендент за място в плейофите Уинипег Джетс. "Островитяните" се извисиха до 6-та позиция в Източната конференция с 53 точки от 45 мача. Отава е 7-ми с 52 пункта, а Ню Йорк Рейнджърс засега удържа последното място, даващо промоция с 50 точки (и двата тима имат 44 двубоя). Уинипег е 9-ти с 49 пункта.

Ванкувър Кенъкс достигна класиране за плейофите след драматична победа с 2:1 след дузпи над Детройт Ред Уингс. Канадците имат 57 точки и са убедителни лидери в Северозападната дивизия, като са на 3-то място в Западната конференция.

Най-постоянният отбор през сезона в НХЛ Чикаго Блекхоукс отстъпи с 2:3 като домакин на Финикс Кайотис след изпълнение на дузпи. Брент Сийбрук отбеляза и двата гола за Чикаго навръх 28-ия си рожден ден, но Финикс се добра до успеха при наказателните удари и запазва шансове за плейофите.

Чикаго е лидер в Западната конференция със 73 точки, пред Анахайм с 60, Ванкувър с 57 и шампиона Лос Анджелис Кингс с 55 – тези отбори са си осигурили участие в плейофите.