Питсбърг спечели дерби, Чикаго още е непобедим

Ню Йорк Рейнджърс задълбочи проблемите на Вашингтон, изненада за Ванкувър

по статията работи: Даниел Любомиров | 18.02.2013 | 10:22

Питсбърг Пингуинс спечели драматично с 4:3 в редовното време гостуването си на Бъфало Сейбърс в дербито на деня в Националната хокейна лига.

В същото време пък Чикаго Блекхоукс продължи изумителната си серия от началото на сезона и записа нов успех - 3:2 срещу действащия шампион Лос Анджелис Кингс.

Бостън Бруинс се върна на пътя на успеха с 3:2 при визитата си на Уинипег Джетс, а Ню Йорк Рейнджърс задълбочиха проблемите на Вашингтон и надвиха Кепитълс с 2:1.

Един от най-силните отбори на Запад - Ванкувър Кенъкс - записа поражение с 3:4 като домакин на Сейнт Луис Блус.

Видео от мачовете вижте в Sporta.bg

"Пингвините" и "сабите" изиграха вероятно най-зрелищния мач от вечерта и напълно оправдаха очакванията за атрактивен двубой между съставите с най-добре представящите се единици.

Водещият реализатор в НХЛ Томас Ванек увеличи головата си сметка на 12, след като вкара от положение пауър-плей във втората третина, за да изравни резултата на 2:2. През първата част асовете на Питсбърг Паскал Дюпуи и Сидни Кросби (от пауър-плей) дадоха комфортен аванс на гостите, а Коди Ходжсън намали на 1:2 в 6-ата минута.

Бъфало осъществи пълен обрат в началото на третата третина, като Стив От се разписа за 3:2, но в 7-ата минута на частта Дюпуи наниза второто си попадение в срещата, за да изравни отново на 3:3.

Драмата дойде във финалните мигове на дербито и устремът на Питсбърг бе възнаграден с победен гол 124 секунди преди сирената - Пол Мартин с впечатляващ далечен изстрел не остави никакви шансове на иначе блестящо представилия се вратар на домакините Раян Милър.

Именно Милър и колегата му на вратата на "пингвините" Марк Андре Флъри бяха главната причина отборите да си вкарат "само" 7 гола, защото записаха съответно 31 и 30 спасявания.

Дюпуи беше най-голямата звезда на вечерта с 2 попадения и 1 асистенция, Сидни Кросби се разписа веднъж и подаде за 2 гола, а Крис Куниц се отчете с три асистенции.

Така след този успех Питсбърг излезе на първо място с 22 точки (11-5-0) в Атлантическата дивизия и Източната конференция, като има мач повече от Ню Джърси Девилс, които са с 15 пункта в актива си.

Най-силният отбор в НХЛ Чикаго Блекхоукс за пореден път защити репутацията си и изравни постижение на Едмънтън Ойлърс от 1984/85 година от най-добър старт на сезона. Лидерите в Лигата вече нямат загуба в редовното време 15 мача и само един ги дели от най-дългата серия без загуба за начало на сезона, притежание на Анахайм Дъкс от 2006/07.

Чикаго поведе набързо с 3:0 срещу шампиона от миналата година с голове на Брент Сийбрук, Джонатан Тоюс (пауър-плей) и Патрик Шарп. В третата част на мача на два пъти от положение пауър-плей домакините се разписаха чрез Майк Ричардс, но не стигнаха до нещо повече.

Чикаго продължава да бъде убедителен лидер след 15 мача (12-0-3) с 27 точки в Лигата, Западната конференция и Централната дивизия. Лос Анджелис пък остава последен в Тихоокеанската с едва 12 пункта и е сериозно застрашен да пропусне дори плейофите.

Ню Йорк Рейнджърс отправиха цели 40 удара към вратата на госта си Вашингтон Кепитълс, но вкараха само 2 гола, които все пак им бяха достатъчни да заличат пасива си от първата третина.

Още в 79-ата секунда на мача Джон Карсън изведе столичани напред, но Карл Хагелин и Дерек Щепан осъществиха пълния обрат за Рейнджърс, които вече имат 4 победи в последните си 5 двубоя.

Вашингтон пък прекрати поредицата си от 3 успеха и отново е предпоследен в Лигата с 11 точки от 15 мача (5-9-1). Ню Йорк пък се утвърждава на третото място в Атлантическата дивизия със 17 пункта от 14 срещи (8-5-1) и изостава от Питсбърг и Ню Джърси.