Джокович обърна Тийм и спечели рекорден трофей на Australian Open

Сърбинът съумя да триумфира след 5 сета и така победи в осмия си финал в Мелбърн от 8 опита

по статията работи: iNews.bg | 02.02.2020 | 15:07
Фейсбук

Непобедимият в Мелбърн Новак Джокович е новият-стар победите в Откритото първенство на Австралия. На финала сърбинът се наложи с 3:2 сета над Доминик Тийм, в отделните части 6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 6:4. За Джокович това е рекордна 8-ма титла от Мелбърн, както и 17-та от турнири от Големия шлем, където той изостава само от Роджър Федерер (20) и Рафаел Надал (19). Успехът днес имаше двойна стойност за Ноле, който от понеделник ще се върне на лидерската позиция в ранглистата.

За Доминик Тийм това беше трета загуба във финал на турнир от Шлема, след като през последните два сезона отстъпи пред Рафаел Надал на "Ролан Гарос".

Джокович започна финала изпълнен със самочувствие и това веднага даде резултат. Сърбинът успя да пробие рано и поведе с 3:0 гейма. Постепенно Тийм успя да намери ритъма си и в седмия гейм върна пробива, след което изравни за 4:4. В самия край на сета обаче шампионът от миналата година отново натисна газта и с късен брейк поведе с резултата – 6:4.

През втората част ролите на корта се размениха. Тийм първи поведе с пробив, след което Джокович изравни за 4:4, преди отново да загуби подаването си. Сервирайки за изравняване на резултата ръката на Тийм не трепна – 4:6, 6:4.

Серията на австриеца от края на втората част се пренесе и в началото на третата. Той успя да поведе с 4:0, записвайки 6 последователни гейма на сметката си. Двата пробива бяха предостатъчни за Тийм за първи път да поведе в резултата, печелейки и сет номер три с 6:2.

Началото на четвъртия сет се забави чувствително, тъй като Джокович посети съблекалнята и се забави там близо 5 минути. След завръщането си на корта сърбинът стабилизира чувствително играта си и върна интригата в срещата. Сетът се реши в самия му край, когато сервирайки в осмия гейм Тийм се пропука и Ноле проби за 5:3, след което сервирайки взе подаването си на 0 и вкара мача във финален пети сет.

Подемът в играта на Ноле се забеляза чувствително и в началото на петия сет. Сърбинът проби рано за преднина 2:1, след което отрази две точки за връщане на брейка – 3:1. До края на мача нови пробиви нямаше и Джокович се поздрави с трофея за рекорден 8-ми път.