Футболна Марианска падина! Косово надвика, би и унизи България насред София

Националите загубиха шансове за класиране на Евро 2020, след като допуснаха срамно поражение вкъщи от балканското джудже

по статията работи: iNews.bg | 10.06.2019 | 23:57

България се срина до дъното. Футболната Марианска падина я стигнахме тази нощ. Косово ни нанесе жестока рана, след като ни удари с 3:2 насред София и уби мечтите ни за класиране на Евро 2020.

Гостите създадоха по-чистите положения в мача от група "А" и спечелиха напълно заслужено на "Васил Левски". "Лъвовете" пък остават без победа в четири срещи и по всичко изглежда, че ще пропуснем осми пореден голям форум.

Косово поведе още в 14-ата минута, когато Страхил Попов сгреши и Милот Рашица с удар в долния десен ъгъл матира Николай Михайлов. Нашите изравниха в края на полувремето чрез Ивелин Попов, който се разписа след истински снаряд.

Десет минути след подновяването на играта България направи пълен обрат чрез добре познатата у нас комбинация между съотборниците в Ботев Пловдив Тодор Неделев и Кристиан Димитров. Първият центрира от корнер и защитникът, който влезе като резерва, с глава откри головата си сметка за националния отбор.

Радостта ни не трая дълго, тъй като в 64-ата минута Ведат Муричи с глава отново възстанови равенството. По-късно попадение на нападателя беше отменено за засада, но в продължението Рашави съсипа възпитаниците на Красимир Балъков.

Така България остава с едва 2 точки от първите 4 кръга и Евро 2020 се превръща в мираж. В следващия кръг на 7 септември гостуваме на големия фаворит в групата Англия. Косово пък събра 5 пункта.

Красимир Балъков избра схема 4-1-4-1 и направи четири промени от загубата с 1:2 в Чехия в Прага. От 1-ата минута започнаха Иван Горанов, Георги Костадинов, Галин Иванов и Кирил Десподов. Те смениха съответно Кристиян Димитров, Георги Сърмов, Кристиян Малинов и Мартин Минчев. Атаката отново поведе Исмаил Иса, подпомаган и от капитана Ивелин Попов.

На върха в предни позиции за гостите действаше Ведат Муричи, който през миналия сезон вкара 17 гола в 34 мача за турския Ризеспор. Зад него беше триото Едон Жегрова, Берсант Целина и Милот Рашица, които играят съответно в Базел, Суонзи и Вердер Бремен. Последният вкара гола за Косово при равенството 1:1 с Черна гора в Подгорица. През кампанията в Бундеслигата пък Рашица наниза 9 попадения в 25 срещи за "бременските музиканти", включително и във вратата на хегемона Байерн Мюнхен.

Още от самото начало на мача гостите заложиха на дълбока преса в нашата половина, което ни затрудни. Първата опасност в мача обаче беше за България. В 9-ата минута Галин Иванов проби и подаде към Кирил Десподов. Нападателят на Каляри стреля в близкия ъгъл на вратата, но Ариянет Мурич внимаваше и изби.

Малко по-късно Косово поведе в резултата. Мергим Войвода центрира отдясно към далечната греда и Страхил Попов се опита да изчисти с пета. Вместо това, той прати топката право в крака на Милот Рашица, който с удар в долния десен ъгъл направи Николай Михайлов безпомощен – 1:0! Голът определено стресира "лъвовете" и в 20-ата минута Беса Халими беше оставен да стреля, но мерникът му изневери. 7 минути по-късно Тодор Неделев центрира от корнер, Георги Костадинов се измъкна и засече с глава, но покрай целта.

До този момент не се виждаше как България ще изравни резултата, а Берсант Целина шутира силно, но Ники Михайлов изби. Нашите се съвзеха чак към края на полувремето и първо Галин Иванов не уцели вратата, а в 43-ата минута Ивелин Попов вкара. Попето взе топката, напредна и с истински снаряд матира Мурич за 1:1! Косово можеше да възстанови аванса си още в следващата атака, но Целина прати топката в аут.

Второто полувреме започна с няколко опасни атаки и за двата отбора, а в 55-ата минута България направи пълен обрат чрез добре позната у нас комбинация между Тодор Неделев и Кристиан Димитров, който се появи на почивката. Крилото центрира от корнер, съотборникът му в Ботев Пловдив се извиси над всички и с глава откри головата си сметка за "лъвовете" едва във втория си мач – 2:1!

В 64-ата минута Косово изравни! Рашица центрира отляво, Ники Михайлов увисна и Ведат Муричи с глава се разписа за 2:2! Малко по-късно нападателят отново беше точен, след като засече с глава подаване от фаул, но попадението беше отменено за засада. Така се стигна до 92-ата минута, когато Рашани с глава донесе заслужения успех за гостите, след като вкара с глава.

България - Косово 2:3

Голмайстори: 0:1 Рашица (14), 1:1 Ив. Попов (43), 2:1 Димитров (55), 2:2 Муричи (64), 2:3 Рашани (92)

България: 13.Николай Михайлов, 2.Страхил Попов, 15.Васил  Божиков (46-Димитров), 14.Антон Недялков, 20.Иван Горанов, 7.Георги Костадинов, 18.Галин Иванов, 8.Тодор Неделев (70-Г. Илиев), 10.Ивелин Попов, 9.Кирил Десподов, 19.Исмаил Иса (79-Чунчуков)
Селекционер: Красимир Балъков

Косово: 12.А.Мурич, 15. Войвода (62-Хадергьонай), 17.Кололи, 13.Рахмани, 3. Алити, 4.Вока (62-Раскай), 8.Халими, 9.Целина, 7.Рашица, 22.Жегрова (76-Рашнай), 18.В. Муричи
Селекционер: Бернар Шалан

София, ст.: "Васил Левски"
Съдия: Мадс-Кристофен Кристоферсен (Дания)
Жълт картон: Г. Костадинов (България)