В областите Хасково и Смолян е въведен код "червено”, съобщават от МВР.
Най-тежка е обстановката на територията на Хасковска област. В района на с. Бисер, община Харманли, продължават спасителните действия.
Прекъснато е движението на жп транспорта в участъците Раднево - Любеново, Симеоновград - Харманли и Харманли - Свиленград - Любимец.
Овладяна е ситуацията с яз. Орешец, като към момента се изпускат контролирано водни обеми, уверяват от МВР.
Язовир "Ивайловград” продължава да прелива с водно количество 164 куб. м. в секунда от преливника и 269 куб. м. в секунда от ВЕЦ. Продължава контролираното изпускане на водни маси от язовир "Студен кладенец”. Отворена е една клапа на язовира и се изпускат контролирани водни количества - 244 куб. м в секунда и 269 куб. м в секунда от ВЕЦ.
Продължава да прелива язовир Книжовник в района на Стамболово, област Хасково, като притокът му намалява и изпусканите водни маси намаляват до 30 куб. м в секунда. Очаква се преливането да бъде преустановено през нощта.
Язовир "Тракиец”, област Хасково, се изпуска контролирано през напоителните канали.
В Кюстендилско, Пазарджишко и Видинско вали обилен сняг.
Пътят Хасково - Свиленград е затворен за движение в участъците от Любимец до Свиленград и от Харманли до Любимец поради наводняване. Движението е пренасочено по АМ "Марица”.
В община Момчилград са затворени 2 моста - за с. Седлари и с. Загорско. Подкопани са основите на мостовете и е прекъснат пътят за туристическата хижа в с. Нановица, няма хора.
В област Ямбол е скъсан язовир между селата Окоп и Кукорево, щети и пострадали няма. В с. Овчи кладенец, община Тунджа, са наводнени мазетата на къщите. Няма пострадали.
Без изброените, останалите значими язовири на територията на страната, стопанисвани от НЕК и Напоителни системи, имат около 30% свободен обем, като могат да поемат допълнителни количества водни маси.