България е напът да загуби милиони по две екопрограми, финансирани с евросредства. Новото ръководство на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) алармира, че заради обжалване, продължило години наред, рискуваме да не получим над 2 млн. евро, с които е трябвало да се създадат системи за мониторинг на биоразнообразието и на морските и водни системи. Това съобщи на пресконференция в министерството служебният екоминистър Ирина Костова.
Освен това ще се наложи страната ни да върне около половин милион евро, които вече са усвоени, стана ясно още.
Според експерти от министерството провалът на тези две програми ще обезсмисли инвестирането на над 9 млн. евро от ЕК и ще компрометира България. Страната ни има срок до април да навакса забавянето, но времето е крайно недостатъчно.
"Под заплаха от загуба на финансиране са два от 38-те проекта по двете програми от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, управлявани от МОСВ. Те трябва да приключат до април 2017 г.", уточни екоминистърът.
Двата рискови проекта са на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС). Те са забавени заради няколкократно обжалване на обявените процедури. В момента се търсят начини за изпълнението им и със собствен кадрови ресурс на ИАОС. Единият проект е на стойност 1, 2 млн. евро, а другият – почти за 1 млн. евро. По тях общо разплатените средства досега са близо 900 хил. лв.
Всички задачи могат да се реализират при наличието на експерти, подчерта в заключение министърът. "Колкото и добри да са разписаните мерки, те ще се изпълнят, ако има добър експертен състав. Затова в момента се извършва преглед на обезпечаването с кадри във всички структури – МОСВ, Басейновите дирекции, РИОСВ и общините", допълни тя.
"Ние полагаме максимални усилия да подпомогнем Изпълнителната агенция по околна среда и да защитим държавата от нарушаване на доверие към нея от страна на всички партньори и всички финансиращи органи”, увери служебният екоминистър.
Тя обаче подчерта, че одитът на обществените поръчки по ОПОС е показал, че няма никакви нарушения по проектите. "Няма констатирани нарушения в обществените поръчки на Министерството на околната среда и водите", категорична бе Костова. И отбеляза, че е изпратила в срок на служебния премиер Огнян Герджиков поръчаната проверка на обществените поръчки на ведомството при предишния министър Ивелина Василева.
"Докладът на МОСВ до Министерския съвет беше предаден в срок. Вътрешният одит, който обхваща периода от 1. 10. 2016 г. до 31. 12. 2016 г. констатира, че са спазени законовите норми при възлагането на обществените поръчки. По одит на Сметната палата през 2016 г. са дадени препоръки, които се изпълняват", посочи още министърът.
Работи се усилено по изпълнение на ОПОС 2014-2020. Четири проекта във водния сектор са в процес на оценка – Пловдив, Елхово, Чирпан и Тутракан. Очаква се най-скоро да бъде подписан договорът за безвъзмездна помощ на Пловдив. В напреднала фаза е и проектът на Елхово, а Чирпан и Тутракан се очаква да бъдат подписани през второто тримесечие на 2017 г.
Министърът очерта и основните задачи в секторите "Отпадъци" и "Въздух". В сферата на отпадъците основна цел е намаляване на количеството на депонираните битови отпадъци, затова през първото тримесечие на 2017 г. ще бъде обявена покана за представяне на проектни предложения за изграждане на анаеробни инсталации за третиране на биоразградими отпадъци. Ще бъдат изпратени покани към три Регионални сдружения за управление на отпадъците – Русе, Благоевград и Бургас. През второто тримесечие ще бъде обявена и покана за изпълнение на трета фаза на проекта за интегрираната система за управление на отпадъците на Столичната община.
МОСВ ще продължи да работи активно за подобряване на качеството на атмосферния въздух. На национално ниво стои проблемът с превишаване на нивата на фините прахови частици, а на регионално – превишаване на нормите на серен диоксид в Гълъбово. Костова увери, че МОСВ предприема действия за надграждане на съществуващата система за ранно предупреждение, разработена и въведена в експлоатация за прогнозиране на наднорменото замърсяване със серен диоксид на приземния атмосферен слой на територията на Старозагорска област.