В България има 70 мандри, които правят сирене-менте. Това става ясно дори от декларираните от самите производители данни. У нас са регистрирани общо 250 млекопреработвателни предприятия. 180 от тях са декларирали, че за продукцията си използват единствено мляко. 11 пък точно обратното – правят само имитиращи продукти. Което означава, че има още 59 производители, които все пак покрай истинското сирене правят и ментета. Това става ясно от думите на директора на отдел "Надзор на пазара" в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Любомир Кулински.
По време на специална дискусия експертът обяви, че не е незаконно да се прави сирене с палмово масло и БАБХ не може да забрани такова производство, предаде БНР. В същото време обаче потребителите не трябва да се лъжат и когато искат да си купят по-евтин имитиращ продукт, на етикета му не трябва да пише "сирене”, подчертава д-р Кулински.
Тезата, че хората трябва да са абсолютно наясно какво купуват защити и председателят на КЗП Васил Маргаритов. "В съвременния свят и интензивната комуникационна среда става все по-трудно човек да прецени от гледна точка на храненето кое е полезно и кое е вредно. Изказват се най-различни теории по този въпрос. Именно затова си давам сметка колко е сложна задачата на всички онези органи, които трябва да очертаят рамката на това, което може и онова, което не може изобщо да бъде предоставяно на потребителите. Важното в случая, според мен, е че след като даден продукт е разрешен да се продава, най-естественото нещо е хората да знаят какъв е той”, отбелязва той. И допълва, че именно поради това КЗП се е заела с проблема, без да има амбицията за изземва функциите на други органи, които са компетентни по този въпрос.
"От наша гледна точка нелоялната търговска практика е нещо недопустимо, като разкриването и забраната й е инструмент, предпазващ неограничен брой хора от това да бъдат заблудени или застрашени от някакви по-големи рискове, свързани със здравето и живота им”, казва още Маргаритов.