Нова година мина и всички си пожелахме да ни е честита и щастлива. Но какво точно представляват щастливата година и щастливият живот?
Това е въпросът, на който се опитват да отговорят номинираният за Оскар режисьор Роко Белик и манга издателят Е. Шимизу в документалния филм, който снимат от четири години в 14 различни държави.
От САЩ, Бразилия, Китай до Намибия и минавайки през срещи и разговори с хора с различен начин на живот - рибар, жертва на пътна катастрофа, умиращ пациент, инструктор по йога, бивш наркоман, човек, посветил се на дзен медитацията, филмът с име "Щастие" ("Happy”-англ. език)
се опитва да определи общите фактори за щастието на хората по света.
Щастие в пустошта
Режисьорът Белик отива да снима дори в пустинята Калахари в Намибия, където, както и той казва пред
CNN, e
повече от 40 градуса по Целзий. Екипът му в пустошта се състоял от двама души - преводач и шофьор.
Той отива там, за да разбули тайната на източника на щастие за бушмените, които не притежават материални блага, с които да се похвалят.
Идеята за филма се заражда в спор между Белик и близък негов приятел също режисьор - Том Шадиак
(
заснел популярния филм с Джим Кери- "Eйс Вентура"). Заобиколени от лукса, известността и красотата в Лос Анджелис, двамата режисьори осъзнали, че Холивуд всъщност не е "градът Щастие".
Всъщност САЩ, въпреки че е най-богатата страна в света, е едва на 23-то място в класацията за щастливи държави в света, напомнят от
CNN.
Тайната на Окинава
Междувременно Окинава, намираща се в южната част на Япония, се счита за едно от най-безгрижните места с най-щастливите хора на земята, които намират радост въс фолклорните танци и песни.
И така какво прави хората щастливи?
Много от данните потвърдили това, което режисьорът очаквал - че егоистичните ценности, които сме свикнали да подхранваме в нашето гладно за лукс общество, не водят до задоволителен и щастлив живот. Той споделя, че някои от неговите ценности се променили значително, след като се съсредоточил върху филма, който се очаква да излезе през пролетта в САЩ и Азия.
"Започнах да карам сърф отново - спорт, който обожавам, но бях спрял да практикувам, защото не разбирах колко е важен за моето здраве и щастие. Приоритет за мен е да прекарвам време с приятели, по-осъзнат съм, че трябва да се помага на другите и сега ценя щастието много повече от преди", споделя Белик пред
CNN.
Къде се случва щастието?
Две години откакто започнали снимките на филма, Шадиак се мести от огромното си имение в Холивуд в мобилен дом. Сега кара колело до работата си и е силно ангажиран в обществото, в което живее.
В крайна сметка, според Шимизу, едно от откритията на филма е това, че щастието идва от чувство за "свързаност" или принадлежност към нещо по-голямо като семейство, общност, религия, природа или Вселената като цяло.
В Окинава, където хората живеят най-продължително от всички народи по света, режисьорите били най-учудени да открият, че каузата им за щастие извън здравословната им диета и тропическото време, се състояла именно в тази принадлежност към общността, казва Шимизу.
Ценностите са една от главните причини за тяхното щастие. Ако те поставят като приоритетни парите, властта, социалния статус и външния вид, то шансът да бъдат щастливи е по-малък, отколкото ако ценят състраданието, взаимоотношенията и желанието да направят света едно по-добро място, разяснява Белик.
Щастието, породено от пари, си има граници
Шимизу напуска добре платената си работа в Токио преди четири години и половина, за да преследва страстта си по креативната индустрия. И както сам той казва, сега е два пъти по-щастлив, отколкото преди, въпреки двойно по-ниските печалби. Сега чувства, че прави разлика между удоволствието и истинското щастие.
Но не става дума за холивудски хипита, които могат да си позволят да му изпуснат края. Учените, с които те разговаряли, открили, че след като основните нужди на един човек се покрият, няма значително повишение на щастието от този момент нататък. За средностатистическия американец това равнище се достига след годишен доход на стойност около 60 хил. долара.
Как да увеличим щастието?
Шимизу казва, че хората, които влагат парите си за оригинални, интересни и ангажиращи преживявания като пътуването с приятели, са по-щастливи от хората, които харчат парите си, за да поддържат имиджа си чрез скъпи дрехи, луксозни коли или къщи.
Също така харченето на пари за някой друг увеличава щастието повече, отколкото, ако похарчим пари за себе си, казва Шимизу.
Р
азбира се съществува и начин да сме щастливи, без да харчим пари. Според учени от полето на позитивната психология, интервюирани във филма, изразявайки по-често благодарност и признание, упражнявайки се редовно и търсейки ежедневно нови изживявания, човек повдига значително коефициента си на щастие и радост.