Няма втора грипна вълна, а по-скоро забавяне в спада на заболеваемостта, което е напълно очаквано според директора на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Ива Христова. В интервю за предаването "Денят започва" тя съобщи, че наблюдаваното увеличение на случаите през последната седмица е около 1% спрямо предходната.
Професор Христова подчерта влиянието на неотдавнашните студени дни върху здравословното състояние на населението, като отбеляза особена тенденция при най-малките.
"Най-високо е покачването на заболеваемостта при деца от 0 до 4 години. Трябва да се предпазват децата от охлаждане. Възпитателите в детски ясли и градини в тези дни да не извеждат децата, защото е достатъчно да дишат ледения въздух, за да бъдат по-податливи на респираторни инфекции", поясни проф. д-р Ива Христова, предаде БНТ.
Експертът отбеляза и една съществена разлика в сравнение с предходни години - през последните седмици е регистрирано значително нарастване на заболеваемостта от грип тип Б, който в момента е доминиращ. Това представлява отклонение от обичайната картина, наблюдавана през предходни епидемични сезони.
Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести призова за особено внимание към малките деца и повишаване на мерките за тяхната защита през студените дни.