В понеделник свикваме органа по цифровизация, на което заседание ще предложа датата 30 септември за спиране на излъчването на аналоговия сигнал, която да бъде обсъдена и да се вземе решение. Това съобщи в Русе заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Георги Тодоров.
Той информира, че договорите за доставка и разпространение на декодери за останалата част от територията на България, която обхваща три района - Северен централен, Югозападен и Югоизточен, вече са факт.
След като те са сключени, задължението на изпълнителите е да започнат разпространението и снабдяването с декодери.
В Агенцията за социално подпомагане вече са уведомени и разпространяват ваучерите.
"Даваме достатъчно толеранс от време хората, които имат права да се снабдят с декодери, да го направят до края на месеца", обясни Тодоров.
Право на безплатни декодери имат повече от 210 000 души, които са ползвали енергийна помощ за отоплителния сезон 2012/2013 година.
Ваучерите се разпространяват от средата на тази седмица. В понеделник ще има по места в тези райони и декодери. Искам да призова гражданите да не се смущават, ако виждат различна цена от тази, която им предлага търговецът, спрямо цената, която е фиксирана на самия ваучер.
Цената, предложена от търговеца, е по-ниска от номиналната стойност, която е отпечатана на ваучера, тъй като това е състезателна процедура. Разликата по никакъв начин няма да бъде оставена в бюджета на търговеца, а ще се върне в държавния бюджет, обясни Тодоров.
Той припомни, че мултиплексните оператори изпълняват задължението за 95% покритие от територията на страната и регулаторът следи за това, така че няма притеснение. Тодоров даде пример, че в други европейски държави, като Германия и Испания, процентът на покритие е бил много по-малък.
"Това е първи етап от цифровизацията и вероятно в бъдеще ще се търсят варианти по много различни начини за покриване на сто процента от територията на България", коментира заместник-министърът.