Драма, невероятна смяна и дузпи спасиха Холандия срещу Коста Рика

"Лалетата" срещу Аржентина на полуфинал

по статията работи: Иво Вецев | 06.07.2014 | 01:59

120 минути не стигнаха на Холандия и Коста Рика да си отбележат гол, но златната резерва на Ван Гаал Тим Крул спаси две дузпи и с 4:3 след дузпите "лалетата" отстраниха сензацията на Световно първенство 2014 и се класираха за следващата фаза в Бразилия.

През първото полувреме Коста Рика осъществи само 12 подавания в половината на Холандия (толкова, колкото имаше Снайдер в съперниковото поле), но се пазеше брилянтно, а в трите случая, в които "лалетата" имаха реален шанс, Кейлор Навас се намеси блестящо.

До последните 10 минути на мача Холандия не успяваше да установи своята воля, но в заключителните моменти от мача "лалетата" изпуснаха куп положения. Навас извади два прекрасни удара, освен това защитник изчисти удар на Ван Перси от голлинията. Снайдер пък уцели гредата и двата отбора трябваше да се насочат към продължения.

Допълнителните 30 минути бяха първи за "лалетата" в турнира, като с това всички отбори от четвъртфиналите са записали поне по един двубой, в който играят допълнителен половин час.

Кейлор Навас пък се превърна във вратаря с най-много спасявания за националния тим, след като преди продълженията направи 20 спасявания (от 22 във вратата на Коста Рика). Той беше обявен и за играч на мача в редовното време.

Двата отбора нарушиха и статистиката на стадиона в Салвадор, след като до момента се бележеха средно по 4.8 гола на двубой (5 мача), а най-ниско резултатният двубой е бил със "само" 3 гола.

И в продълженията двата отбора не си отбелязаха гол, като в края Снайдер уцели греда. В 120' пък Ван Гаал използва и последната си смяна, за да вкара в игра вратаря Тим Крул, което се оказа и решаващ ход от страна на опитния специалист.

Крул хвана ъгъла на всички изпълнители на Коста Рика и спаси дузпите на Боланьос и Руиз, което се оказа и решаващо, след като всички "лалета" отбелязаха гол.

Така беше сложен край на прокобата над Холандия, която беше загубила и 4-те си мача на Мондиал, в които се играят продължения (3 в продълженията и веднъж след дузпи).

Коста Рика остана непобеден в турнира след 2 победи и 3 равенства, като отборът беше голямата изненада в турнира. На полуфиналите обаче ще играе Холандия, която се изправя срещу Аржентина.