Министерството на земеделието е започнало сондажи дали може да се намали на 10% ДДС за основните храни. Предлага се по-ниският налог да е за плодове и зеленчуци, хляб, пилешко, млечни стоки, свинско месо и колбаси, съобщава в."Труд".
Повод за предложението е намерението на Румъния от септември да свали данъка за храни до 0%, подобно на Великобритания, Ирландия и Малта.
Въпросът за ставката на ДДС у нас е бил поставен миналия четвъртък в Калофер пред аграрния министър Димитър Греков от фермери. Земеделският министър е обещал, че ведомството ще помисли върху въпроса.
Същата тема е била дискутирана и на среща между аграрния зам.-министър Явор Гечев и представители на агросектора и търговски вериги. Ако България не вземе мерки, пазарът ще бъде залят с евтина стока от северната ни съседка.
Гечев вече е обсъждал идеята за по-нисък ДДС и във финансовото министерство със зам.-министър Людмила Петкова, посочват източници на вестника.
Аграрното ведомство умувало да обвърже по-ниския налог с допълнителни условия. Например, производителите на домати и краставици, които наскоро протестираха заради ниски изкупни цени, трябвало задължително да се обединят в организации на производители, за да ползват преференцията.
Участието на фермерите в такива съюзи им позволява да кандидатстват по европроекти за пазари на производители, а и да предлагат по-големи партиди продукция. Това от своя страна ще им гарантира място на щандовете в големите търговски вериги.
Обсъждани са и варианти дали облекчението при млечните стоки да е за всички продукти или само за млякото, отговарящо на евроизискванията за хигиена. Според тях в суровото мляко трябва да има до 100 хил. бактерии, а в 50% от млякото у нас бактериите стигат до 1 млн. броя. Тепърва предстои да се види дали подобна схема може да се контролира и администрира.
Намаляването на ДДС на основните хранителни продукти към момента е само идея, която е предложена от земеделски производители. Министерството на земеделието не е обсъждало тази идея нито на експертно, нито на междуведомствено ниво, пък посочват от Министерство на земеделието до вестника.
От финансовото министерство посочиха пред "Труд", че нулевата ставка на храните от Румъния няма да ги направи по-конкурентни на пазара, защото при реализиране на стоката у нас и върху тях ще трябва да се начисли 20% ДДС. В това се изразява неутралността на данъка, обясниха от ведомството на Петър Чобанов.
В същото време сдтава ясно, че България е достигнала ограничението за намалени ставки по ДДС и няма право на повече изключения, заявиха вчера от Министерството на финансите. Според евродирективата за ДДС страните членки имат право на максимум 2 намалени ставки. България прилага 9% ДДС за настаняванията в хотелите и 0% при износ за вътреобщностна доставка, твърдят от ведомството на Петър Чобанов.
Някои страни от ЕС прилагат и повече от 2 намалени ставки, но това става по силата на исторически наложили се практики, които са закрепени в директивата. Затова, ако България иска да въведе 10% върху храните, тя ще трябва да се откаже или от по-ниската ставка в туризма, или от нулевата ставка при износа към ЕС.
Европейската комисия многократно е посочвала, че страните от ЕС трябва да вървят към единна ставка по ДДС, защото намаляването на налога за определени стоки не постига социалните си цели, а в същото време е огромен разход за бюджета.
От Брюксел изтъкват, че ниските ставки за храни, лекарства и други стоки в някои от държавите са исторически обусловени и трябва да бъдат отменени постепенно.
Финансовото министерство настоява за единна ставка по ДДС, тъй като въвеждането на диференцирано облагане води до сериозен ръст на данъчните измами.