Българската народна банка (БНБ) няма да прекрати процедурата по специалния надзор на Корпоративна търговска банка - КТБ АД.
От банковия регулатор съобщиха следното: "Съгласно сега действащата законова база, максималният срок на специалния надзор е до 6 месеца, но в конкретния случай БНБ е наложила срок от 3 месеца." По този начин ръководството наруши обещанието, което бе дадено вратите на банката да отворят на 21 юли.
Средствата на гражданите и компаниите остават блокирани и в случая не е ясно дали въобще ще могат да си ги получат до септември.
Аргументът, с който Централната банка продължава надзора, е, че все още няма постигнато съгласие по отношение на предложения проект за специален закон за КТБ АД. Целта на документа е намирането на разрешение на проблемите в банковата група на КТБ АД, както и на тези на фирмите и гражданите с депозити в нея, надвишаващи 196 хил. лв.
В съобщението от БНБ допълват още, че са готови да продължат участието си политическите консултации по казуса с финансовата институция. Ръководството на КТБ АД обаче е на мнение, че БНБ прилага двойни стандарти по отношение на банките.
"Липсата на адекватна реакция на БНБ се демонстрира и при лавинообразното нарастване на тегленията от депозанти на КТБ АД. Това се случва въпреки ежедневното присъствие на представител на БНБ в КТБ АД, който следи и постоянно докладва за ситуацията в банката. При достигане на кулминация на тегленията в резултат на ескалиращата медийна и институционална атака БНБ продължава да не предприема никакви действия, в очакване банката окончателно да изчерпи своята краткосрочна ликвидност.
В специално изявление вчера мажоритарният собственик и председател на Надзорния съвет Цветан Василев отрече всички обвинения, че е източвал собствената си банка. "През последните три пълни финансови години (2011–2013 г.), за които се твърди, че банката е източвана, тя се развива стабилно, с равномерни нива на печалба и добра капиталова адекватност. Финансовите показатели на банката поддържат тази тенденция и през първите пет месеца на 2014 г.", отбеляза той.
Днес бившият премиер Иван Костов предупреди, че ако продължи да се влошава ситуацията в банковия сектор, има опасност Валутният борд да падне. Той е категоричен, че КТБ е нападната, и то с помощта на държавата. По-рано пък той посочи, че одитът на КТБ е опорочен от прокуратурата и е ясно, че атаката срещу банката цели присвояване на активи.
Днес стана ясно още, че Българската централна банка (БНБ) вече е предприела стъпки за стартирането на процедура за кандидатстване на България за членство в единния надзорен механизъм на Европейския съюз. Банката потвърди, че вече се е свързала с Изпълнителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ). В официалното съобщение на БНБ се казва, че вече е започнала подготовката за разговор между президента Росен Плевнелиев и президента на ЕЦБ Марио Драги за стартиране на процедурата на присъединяване.
По време на вчерашните консултации (14 юли) при президента Росен Плевнелиев беше постигнат консенсус между представители на управляващите и централната банка относно участието на страната ни в този механизъм.
Наред с това от Централната банка обявяват, че вече са започнали разговори с председателя на Европейския банков орган Андрея Енрия. Тяхната цел е осъществяването на преглед на качеството, капацитета, практиките и процедурите на управление "Банков надзор" в БНБ. Тези дейности трябва да се осъществят от европейския орган. Решението за извършването на такава инспекция отново беше взето по време на консултациите при държавния глава. В съобщението се подчертава, че резултатите от нея ще бъдат публично оповестени.