"Господа политици, не плашете инвеститорите!", призоваха в своя позиция от Българската стопанска камара (БСК). "Българското политическо говорене не винаги е полезно за икономическите възможности на страната ни, посочват още от камарата относно инвеститорския интерес към изграждането на АЕЦ "Белене".
Преговорите с потенциални инвеститори до момента нямат реален изход. Причината е, че водеща роля в преговорния процес имат политиците, а не експертите, а често между първите и вторите липсва комуникация. Обикновено първите се опитват да ползват темата за българската атомна енергетика в политически контекст, а не изхождат от икономическите решения и интереси на страната ни, казват от БСК.
От там обясняват, че не оспорват правото на политиците да взимат крайното политико-икономическо решение, но е редно да не преекспонират политически тези, неподкрепени с експертни данни и оценки. През всичките тези години българските преговарящи сами конструираха и създадоха два капана, от които сега трудно могат да се измъкнат. Първият капан е икономически. Политиците непрекъснато говореха колко висока ще е цената на атомната централа, дори посочваха "точни" финансови разчети, достигащи до десетки милиарди лева. В същото време се цитираше, че вложените до момента от България средства са около 3 млрд. лева. Това автоматически поставя страната ни в губеща позиция при договарянето на високо дялово участие в проекта "Белене" без допълнително финансиране, изтъкват от камарата.
Вторият капан е енергиен, но също с икономическа проекция. Години наред в публичното пространство се наслагва тезата, че България има достатъчно – и като брой, и като капацитет енергийни източници, и дори излишък от енерегия. Това означава, че оттук-нататък е необосновано да поставяме пред новия инвеститор условие да продава енергия за страната ни на преференциална цена. В една пазарна среда, формирана в условията на либерализиран енергиен пазар в ЕС, проблемът за цената на енергията при горните условия е проблем и решение на самия собственик.
Важно е политическото говорене да се основава и да следва конкретните експертни разчети, така че да се гарантира стабилност на българската енергийна система. Съществено е, че независимо от ранната фаза на преговорния процес с новия потенциален инвеститор отново предизвиква неограничено политическо говорене, смятат от БСК.