Според изпълнителния директор на Българската банка за развитие (ББР) Билян Балев са възможни три варианта за спасяването на Корпоративна търговска банка (КТБ) АД. Финансовата институция беше поставена под специален надзор от Българската народна банка (БНБ) на 20 юни. Същата мярка бе приложена и за дъщерното ѝ дружество "Креди Агрикол – България".
По думите на Балев една от възможностите е да се намали капиталът на КТБ АД на база на загубите, които е претърпяла, ако се намерят такива. Друг сценарий предвижда увеличаване на капитала на банката. За това отговарят ББР и Фондът за гарантиране на влоговете, стана ясно от съобщението на БНБ в петък.
Третият възможен сценарий е КТБ АД да бъде придобита от държавата срещу едно евро, посочва Балев. Той припомня, че това няма да бъде прецедент в българската история. По време на банковата криза от 1996–1997 г. БНБ купи за един лев закъсалата Агробизнес банк на пловдивските брокери Христо Александров и Христо Данов, предаде "Стандарт".
"И още вариации сигурно биха могли да се намерят, но трябва да се изчака. Всичко се решава от БНБ, всичко е в ръцете на Централната банка", обясни той.
Балев допълни, че все още не е обсъждано как точно ББР ще придобие акционерните дялове в КТБ АД. Яснота ще има, след като станат известни данните от ревизията, обясни той.
От Централната банка съобщиха, че тази седмица няма да има новини около КТБ АД. Следващите действия включват назначаване на външна одиторска фирма.
На 22 юни БНБ заяви, че действията към КТБ АД ще бъдат предприети до 20 юли, а на 21 банката и нейното дъщерно дружество ще отворят врати в 9:00 часа.
Припомняме, че причина да се вземе решение за подлагане под специален надзор според КТБ АД е безпрецедентната кампания срещу банката, в която бяха въвлечени и органите на съдебната власт. От финансовата институция съобщиха, че тази мярка е допълнителна гаранция за защита на интересите на клиентите, а също така и за бъдещо възстановяване на банковата си дейност.
От Министерството на финансите (МФ) заявиха, че няма никакво разминаване между Министерския съвет, финансовото министерство и БНБ относно предприетите действия към КТБ АД. От страна на правителството има пълно съгласие относно подхода на Централната банка за разрешаване на ситуацията и подкрепя действията ѝ за стабилизиране и оздравяване на КТБ, допълват от МФ.