Европа "няма да загине", ако Русия врътне кранчето на природния газ, но страните от ЕС ще се сблъскат със сериозни трудности, ако това се случи. Някои страни като България обаче ги чака тежко бъдеще, ако спрат доставките от Русия.
Това показали стрес тестовете на енергийната система на Общността, информира ресорният италиански зам.-министър Клаудио де Винечети, цитиран от Energy Base.
От проверката станало ясно, че държавите членки могат да издържат без всякакви проблеми един месец, ако Москва спре доставките на синьо гориво.
Според резултатите от тестовете Европа ще оцелее при евентуална криза, но със сигурност в страните от Общността ще възникнат значителни трудности. Де Винечети не разкри подробности какъв ще е размерът на проблемите и какви точно ще са те, ако преговорите между Москва и Киев се провалят.
Също така не стана ясно какви мерки могат да се предприемат, за да се подсигури енергийната сигурност на Стария континент. "Вероятно той е пропуснал тези детайли, тъй като подобен план няма", коментира руският сайт.
Според общите отчети запасите от европейските подземни хранилища втечненото гориво биха помогнали твърде малко на държавите, които първи ще почувстват дефицита, заявяват от онлайн медията. Сред тези страни, разбира се, се нарежда и България. "Страната моментално ще трябва да въведе сериозни ограничения за потребителите си", пише в материала. Там дават за пример, че държавата ни разполага само с едно газово хранилище, от което на ден могат да дойдат 3,3 милиона кубически метра газ, докато през зимата страната имала нужда от до 10 млн. куб м г аз. "При това страната няма терминали за течен газ", пишат оттам.
При подобен сценарий промишлеността на страната ще трябва да мине на нефт или въглища или ще спре да функционира. Дори и в този случай пак ще има ограничение на потреблението на населението.
Дори икономическите и социалните последици от подобно положение вече да са изчислени, то държавата явно не бърза да ги публикува, така че да не се плаши населението.