За септември се отлага решението за евентуално приемане на България и Румъния в Шенген. Това е решението на лидерите на страните от ЕС, предаде France press, цитирана от БТА.
Дотогава Европейският съюз ще помогне на Букурещ и София да определят мерките, които ще позволят присъединяването им тогава.
След като стана ясно, че през март вратите на членство няма да се отворят, те разчитаха това да стане лятото, но възраженията на Холандия за причина за по-дългото отлагане.
Не е ясно дали тогава ще има данни за отпадане на граничния контрол. Премиерът Бойко Борисов очаква октомври да бъде определен като срок за отваряне на въздушните и морските граници.
"Това е прецедент в ЕС, който ще им изиграе много, много лоша шега, защото не една държава, една политическа партия всъщност в Европа разиграва целия Европейски съвет. Не Холандия, една партия в Холандия. Това е проблемът. Ние сме изпълнили критериите. И просто е под достойнството ни вече да говорим по тази тема”, коментира Борисов, който е на посещение в Брюксел, допълва БНР.
Постигнатата договореност за септември трябва да влезе и в заключенията на Европейския съвет. Проектодокументът предвижда дотогава да бъдат определени и приложени необходимите мерки за успешно разширяване на Шенгенската зона.
Дипломати разтълкуваха това като техническа и експертна помощ, включително и от "Фронттекс” за допълнително подобряване на граничния контрол. На въпрос какви очаква да са тези мерки, премиерът отговори: "Мерки всеки ден се предприемат по линията на полицейското сътрудничество, съдебно сътрудничество. Всеки ден се правят нови и нови неща”.
Според холандския премиер Марк Рюте, страните са постигнаха напредък, но не достатъчен, за да изпълнят критериите на Шенген. По думите му Холандия ще бави членството ни в Шенген "колкото е необходимо".
Приемането в Шенген изисква одобрение на всички страни. Дипломатическите източници на световните агенции смятат, че именно България задържа и членството на Румъния, защото повечето възражения на Холандия са към нея.
ИТАР-ТАСС цитира дипломатически източници, според които Холандия е недоволна от резултатите на България в борбата с организираната престъпност и корупцията, както и от недостатъчния контрол над външните й граници.
Има надежда да настъпи промяна в позицията на Холандия, след като Европейската комисия публикува новия доклад за България и Румъния през лятото.