Ограничаването на младежката безработица и неактивност ще бъде основна задача на Националния план за действие по заетостта през 2013 г.
За реализирането на тази цел ще продължи изпълнението на Националната инициатива "Работа за младите хора в България” и ще стартират две нови мерки за насърчаване на заетостта на младежите до 29-годишна възраст, залегнали в законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на заетостта.
Одобреният днес от правителството Национален план за действие по заетостта ще бъде финансиран в рамките на утвърдените със Закона за държавния бюджет средства за активна политика на пазара на труда в размер на 73 млн. лв., информират от правителствената пресслужба.
С тях ще бъде осигурена заетост на 22 177 безработни – 15 196 по национални програми и проекти и 6981 по насърчителните мерки по ЗНЗ. Във връзка с увеличаването на минималната работа заплата на 310 лв. от 1 януари 2013 г., се променя и размерът на субсидираното трудово възнаграждение на включените в програми и мерки безработни лица.
През 2013 г. се увеличава заплащането на ромските медиатори, назначени на работа по Националната програма "Активиране на неактивните лица” – 340 лв. за лицата със средно образование и 450 лв. за наетите психолози и мениджъри на случай. Променя се размерът на средствата, заплащани при обучение на обучители – до 200 лв. при не по-малко от 40 учебни часа. Старият размер беше 500 лв. и не е обвързан с броя на учебните часове).
Увеличава се размерът на средствата за насърчаване на териториалната мобилност – за транспортни разходи за представяне пред работодател – до 20% от трудовото възнаграждение за субсидирана заетост (до 62 лв.) ежемесечно; за транспортни разходи за посещение (отиване и връщане) на населеното място по постоянно местоживеене един път в месеца, когато обучението е с продължителност над 1 месец – до 60 лв. на човек ежемесечно.
След приемане от Народното събрание на ЗИД на Закона за насърчаване на заетостта ще се осигури стипендия на безработните лица, участващи в мотивационно обучение за времето на обучение. От държавния бюджет за проект "Красива България” за 2013 г. са осигурени 3 млн. лв. Средствата ще се изразходват по ред, определен от Управителния съвет на проекта, който осигурява заетост на 450 безработни, регистрирани в бюрата по труда. По процедурата за разработване на Национален план за действие по заетостта след оценка са одобрени за финансиране 196 регионални програми за заетост на 2278 безработни лица.
През 2013 г. чрез финансовия ресурс осигурен по ОП "Развитие на човешките ресурси” ще се реализират проекти за обучения, стажуване, субсидирана заетост, насърчаване на мобилността, стартиране на самостоятелна стопанска дейност на безработни лица, включително хора с увреждания, информиране и консултиране за кариерно развитие и обучение на заети лица, обучения и стажуване за неактивни и обезкуражени лица, социални придобивки за заетите и др.
През 2013 г. активната политика на пазара на труда ще бъде насочена към безработните до 29 г. и над 50 г., безработните с ниска или нетърсена на пазара на труда професионална квалификация и недостиг на ключови компетентности, хората с увреждания и неактивните лица, желаещи да работят, в това число обезкуражените.
В резултат от реализирането на всички заложени действия в Националния план за действие по заетостта през 2013 г. и при благоприятно развитие на стопанската конюнктура се очаква коефициент на заетост за групата 15-64 г. - 59%, за групата 20-64 г. - 64%, за групата 15-24 г. - 22%, сред по-възрастните лица (55-64 г.) - 46% и коефициент на безработица – не по-висок от 12,4 на сто.