До средата на март ще бъдат изкърпени всички дупки по основните пътни участъци. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова на пресконференция в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ).
Част от изкърпването е започнало от февруари и до момента 3 хил. кв. м са запълнени и няма дупки. С приоритет са магистралите, първокласните пътища и пътните участъци с най-висока интензивност на движението.
Предвиждаме 10 хил. кв. м дупки по основните направления като интензивност на трафика да бъдат запълнени, поясни Лазар Лазаров, директор на АПИ. От агенцията са акцентирали върху участъците София-Бургас, София-Пловдив по АМ "Тракия", Русе-Велико Търново, Русе-Шумен, Видин-Монтана-София.
Аварийното запълване на дупките се осъществява със средствата събрани от санкции на снегопочистващите фирми. За закърпването на 10 хил. кв. м дупки са необходими 240-250 хил. лева, които напълно се вместват в сумата от санкциите, заяви министър Павлова.
По думите ѝ само за януари наложените санкции на фирми са 360 хил. лева само за 10 области. Сред тях с най-големи санкции за некачествено снегопочистване са три фирми - две частни и една държавна. Най-голямата санкция е за фирмата Обединение "Пътно поддържане Русе" в Шумен - 165 хил. лева за недоброто почистване в област Русе.
Другата фирма е "Стройинженеринг" ЕООД, която ще бъде глобена с 50 хил. лева за лошото почистване на област Перник. Държавната фирма "Автомагистрали" също ще бъде санкционирана за некачествено почистване в размер на 73 хил. лева.
Павлова уточни, че санкциите за фирмите са двойни, тъй като не им се заплаща от страна на министерството и допълнително са санкционирани с предвидените в договорите неустойки.
Аварийното изкърпване на дупките до средата март ще се прави със студена смес, която издържа няколко месеца, колкото да подсигури безопасното пътуване на хората. След април, когато метеорологичните условия позволят ще започне пълната рехабилитация на пътната мрежа с топла асфалтова смес, за която министерството е предвидило в бюджета 20 милиона лева.
Предвидени са и 15 милиона лева за възстановяване на свлачища и срутища, тъй като има много сериозни такива - основно в Пирин и Родопите. От АПИ са идентифицирали 80 обекта, на които ще бъдат извършени аварийни дейности за ремонт на съоръжения, мостове и свлачища.
Относно бедственото положение в Хасковска област Павлова увери, че има осигурено финансиране за пълното възстановяване на моста на Иваново, който е бил напълно срутен. Пътят Харманли-Любимец ще бъде изцяло реабилитиран до края на май, а с решение на Министерския съвет има отделени средства в размер на 1 млн. лева за община Харманли, с които ще бъдат възстановени уличните настилки и водопроводи.
Общините ще бъдат финансирани с 24 милиона лева по проекти за укрепителни мерки като превенция от наводненията, стана ясно още от думите на Павлова.