За продължаващо незаконно разграбване на територии от Национален парк Пирин със съучастието на държавата предупреждава коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България". Всеки момент в Национален парк Пирин започват сечите за разширяване на просеката на лифта "Шилигарника - Тодорка" в ски зона Банско и подмяната му с двойно по-голям в нарушение на законите, алармира организацията в съобщение, разпространено до медиите.
В случая става въпрос за издадено в последните дни на кабинета "Орешарски" разрешение от тогавашния министър на околната среда и водите Станислав Анастасов, който сега е депутат от ДПС, с което предоставя безсрочно право на строеж на офшорната фирма "Маренго Трейдинг" в рамките на концесията на "Юлен" АД и на територия изключителна държавна собственост. "Юлен" АД закупува триседалковия лифт "Шилигарника - Тодорка" през 2002 г. без конкурс от държавната фирма "Академика" към Министерството на образованието с цел изпълнение на концесионните задължения, но още същата година той е препродаден на "Маренго трейдинг".
Разрешението също така дава право на "Маренго Трейдинг" да подмени триседалковия лифт "Шилигарника - Тодорка" с нов шестседалков лифт в нарушение на концесионния договор с "Юлен" АД. Същото това намерение бешe отказано на концесионера "Юлен" АД през 2011 година от министър Нона Караджова, защото противоречи на плана за управление на Национален парк Пирин и на концесионния договор, припомнят природозащитниците.
От коалицията смятат, че по този начин министърът е подкрепил скритата приватизация на съобръженията в концесията от офшорката "Маренго Трейдинг" и настояват правителството да обяви за нищожно разрешението на министър Анастасов, а прокуратурата да разследва действията му за безстопанственост.
Лифтът "Тодорка" е първият триседалков лифт в ски зона Банско и още от 80-те години. В момента чрез схема, за която държавата си затваря очите, офшорната фирма "Маренго трейдинг" ще изгради в Пирин нов лифт, без концесия, който на практика ще стане собственост на дружеството завинаги.
В момента теренът и съоръженията са публична държавна собственост, която е отдадена на концесия за определен срок от време на компанията "Юлен". След изтичането на концесионния договор държавата си остава собственик на инфраструктурата и терена и може отново да печели от него.
Одит на Сметната палата през 2013 г. установи, че в нарушение на концесионния договор за ски зона Банско с "Юлен" един лифт, един влек и 13 технически съоръжения се водят собственост на трети лица, вместо собственост на държавата. Нещо повече, от решението на кабинета Орешарски една година по-късно става ясно, че в края на 2014 г. собственост на трети лица са станали още два лифта и един влек.
Основната причина за незаконното развитие около ски съоръженията от концесията за ски зона Банско е фактът, че държавата все още не е издала нито един акт за държавна собственост на изградените сгради, съоръжения и закупена техника в ски зона Банско, която е дадена на концесия за 30 години. Вече две години не се изпълнява разпореждането на Сметната палата за предприемане на действия за уреждане на държавната собственост върху съоръженията по концесията, поради което същите се водят в дълготрайните материални активи на фирмата "Юлен" АД, участват в нейния капитал, и като такива могат да участват в различни разпоредителни сделки, обясняват от екокоалицията.
"На практика, това, което се случва с концесията за ски зона Банско, е все едно да сме отдали под наем къщата си на "Юлен" АД, фирмата да построи предверие, което да се заведе собственост на наемателя и след приключване на договора за наем, ние да не можем повече никога да влезем в къщата си без съгласието на бившия наемател", коментират от придозащитната организация.
Коалицията "За да остане природа в България" счита, че чрез тези неправомерни продажби и допуснати строежи през годините служителите на Министерството на околната среда и водите, Дирекцията за национален строителен контрол и община Банско са позволили държавата да бъде ощетена, а концесионния договор да бъде многократно нарушен от концесионера "Юлен" АД. Така основните съоръжения в ски зона Банско в Националния парк Пирин могат да останат завинаги собственост на частни фирми, вместо собственост на държавата, както повелява Законът за концесиите. По този начин е извършено скрито "източване" на "Юлен" АД и де факто незаконно разграбване на територии от Национален парк Пирин, предупреждават придозащитниците.
Всъщност с идването си на власт правителството на ГЕРБ и партньори отмени решението на кабинета "Орешарски", като създаде и специална работна група за концесията на "Юлен". Вече изминаха месеци от тогава, но и досега няма информация каква работа е свършила и изобщо върши ли нещо тази работна група, а сканадалите в националния парк продължават.