Кабинетът реши: Всички магистрати ще избират пряко членовете на ВСС

Съдии и прокурори ще се назначава и освобождават с явно гласуване и без "въздържал се" от двете колегии на новия съдебен орган на властта, предлага правителството на парламента

по статията работи: Ростислава Иванова | 02.03.2016 | 12:31
Кабинетът реши: Всички магистрати ще избират пряко членовете на ВСС

На днешното си редовно заседание правителството прие промените в Закона за съдебната власт и ги предложи за одобрение от Народното събрание, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. Част от новите текстове, изготвени от екипа на правосъдния министър Екатерина Захариева, предвиждат: пряк избор на членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) от магистратската квота при широка представителност; ясни условия и тайно гласуване; решенията за назначаване, повишаване и освобождаване на магистрати да се вземат самостоятелно от Колегията на съдиите и Колегията на прокурорите и следователите във ВСС при условия на явен вот и без "въздържал се”.

За членовете на ВСС от професионалната квота е предвиден пряк избор, при който всеки съдия, прокурор и следовател вече ще може да даде гласа си за предпочитания от него кандидат. В момента това е невъзможно, тъй като действащият закон е разписал, че изборът се извършва от делегатски събрания, на които един делегат представлява няколко свои колеги.

Промените в Закона за съдебната власт, касаещи пряко висшия орган на съдебната власт - ВСС, са основна часто т обещаната от управляващите съдебна реформа в тази сфера. България многократно е критикувана от Европейската комисия, включително и в последния мониторингов доклад на Брюксел за страната, че реформата в правосъдиети е твърде бавна, а промени във ВСС още няма.

Предвидените в законопроекта промени са съобразени с приетите изменения в Конституцията и изпълняват основните мерки, записани в Актуализираната стратегия за продължаване на съдебната реформа, се посочва в мотивите.

Новите текстове отразяват и препоръките и стандартите на Съвета на Европа и Европейския съюз по отношение на организацията на съдебната власт и независимостта на съда. Те имат за цел да осигурят статута на ВСС като независим и ефективен орган, гарантиращ прозрачни назначения в съдебната власт и ползващ се с доверието на обществото и на съдиите, прокурорите и следователите.

Промяната в структурата и организацията на ВСС е в изпълнение на препоръките на Венецианската комисия и Консултативния съвет на европейските съдии към Съвета на Европа и укрепва независимостта на съдебната власт, като не допуска членовете на ВСС, които представляват прокурорите и следователите, да участват в решаването на кадрови и дисциплинарни въпроси на съдиите и обратното.

Законопроектът ограничава възможността за влияние от страна на парламентарно представените политически партии върху кадровите решения и вот на колегията на съдиите и колегията на прокурорите и следователите във ВСС, чрез въвеждане на квалифицирано мнозинство от 8 гласа за съдийската и 6 гласа - за прокурорската колегия.

Прозрачността на вземаните решения от двете колегии и Пленума се гарантират чрез провеждането на явен вот и недопускането на въздържане при гласуването.

В компетентността на Пленума на ВСС остава решаването на общите въпроси за съдебната система като: бюджет, годишни доклади за дейността и управлението на недвижимите имоти на съдебната власт и др.

Детайлно се урежда начинът на избор на членове за ВСС от квотата на Народното събрание (6 за съдийската колегия), (5 за колегията на прокурорите и следователите), както и от професионалната квота на съдиите (6), следователите (1) и прокурорите (4).

Новите текстове изискват при номинирането на кандидати за членове на ВСС от депутати задължително да се посочва за коя от двете колегии се предлага конкретният кандидат. Те трябва да са магистрати, хабилитирани учени по правни науки, адвокати или представители на друга правна професия с доказани професионални и морални качества.

аранция за избора на професионалисти с безспорен авторитет е заложеното изискване за тях да са гласували не по-малко от 2/3 от народните представители.

Проектът детайлно разписва сроковете за номинации и провеждането на изборите от професионалната квота в продължение на две последователни съботи и недели, като през първите два почивни дни да се определят членовете на избирателните комисии и да се изслушват кандидатите, а през вторите два – да се провеждат самите избори. За валиден ще се счита изборът, при който повече от половината от членовете в избирателните списъци са участвали в гласуването.

Подробно са уредени правилата за утвърждаването на образците и отпечатването на бюлетините, публичността на общото събрание, присъствието на наблюдатели във всички фази на изборния процес, както и определянето, обявяването и оспорването на резултатите от изборите. Освен гласуване с хартиени бюлетини, в преходните и заключителни разпоредби проектът предвижда и възможност за провеждане на вота по електронен път или с машинно гласуване.

В отговор на критиките в доклада на Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и оценка за некачествено оценяване на работата на магистратите, проектът въвежда постоянни комисии по атестиране към всяка от двете колегии на ВСС. В тях е предвидено да участват действащи магистрати, избирани от Пленумите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд и съответно – от Върховна касационна прокуратура, Върховна административна прокуратура и Националната следствена служба.

Новите текстове изрично изключват възможността членовете на ВСС да получават допълнително възнаграждение за участието си в комисии към Съвета.

Във връзка с преминаването на управлението и стопанисването на имуществото на съдебната власт от Министерството на правосъдието към ВСС, са направени необходимите промени в Глава двадесета, Раздел IV от Закона - "Управление на имуществото на съдебната власт", а сроковете и реда за това са уредени в заключителните разпоредби на закона, реши още правителството с промени в Закона за съдебната власт.

 

 


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

  • Сега Говори сега следобеден блок
  • 19:50 Разкажи ми приказка предаване за...
  • 20:00 По света и у нас
  • 20:30 След новините
  • 20:45 Спортни новини
  • 21:00 Фредерик игрален филм /Полша,...
  • 22:25 По света и у нас
  • 22:40 Студио Х: Натрапникът игрален филм...
  • Сега "Животът по действителен случай" -...
  • 19:00 bTV Новините - централна емисия
  • 19:30 bTV Репортерите - поредица за...
  • 20:00 "Бягство към победата 2:...
  • 22:00 "Унищожителят" - военен, екшън,...
  • 00:30 "Щиглецът" - драма (САЩ, 2019 г.),...
  • 03:30 "Животът по действителен случай" -...
  • 05:30 "Дракони: Надпревара до предела" -...
  • Сега "Съдби на кръстопът" - предаване на...
  • 18:00 "Ничия земя" - предаване
  • 19:00 Новините на NOVA - централна емисия
  • 19:20 Темата на NOVA
  • 20:00 "Big Brother" (премиера) - риалити,...
  • 22:00 "Моите съкровища" - с уч. на Жан...
  • 23:50 "Османският лейтенант" - с уч. на...
  • 02:00 "Monster Hunter: Филмът" - с уч. на...
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.