"Присъдите по случая САПАРД трябва да бъдат прочетени, анализирани и проучени и ние като служба ще го направим." Така генералният директор на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) Джовани Кеслер коментира нашумялото дело за изпиране на 7,5 милиона евро по програма САПАРД, след като се срещна с премиера Бойко Борисов и вицепремиера Цветан Цветанов.
По думите на Кеслер в присъдата има нещо притеснително.
Разследването на аферата "САПАРД" в България започна преди шест години след сигнал именно на ОЛАФ. Разследване по същия случай имаше и в Германия, където вече има осъдени и наказани.
Случаят е показателен за българската съдебна система, коментира днес Кеслер. Според него трябва да се разбере как е възможно при едни и същи доказателства и едни лица в едната държава да има осъдителни присъди, а другите да са с оправдателни.
"Трябва да видим дали това е проблем на законодателството или на съдебната система да приложи коректно закона", посочи генералният директор на ОЛАФ.
Той подчерта, че анализът ще трябва да почака докато процесът приключи на всички инстанции.
у нас материалите по аферата "САПАРД" бяха разделени в две отделни дела. По едното – за пране на пари, бизнесменът Марио Николов бе осъден от Софийския градски съд, след което бе оправдан от Апелативния съд и сега се очаква решението на Касационния съд. Второто дело – за източването на въпросните 7,5 млн. евро, наскоро бе върнато от Апелативния съд и ще започне отначало на първа инстанция.
"Няма причина и смисъл да има за един и същи факт, две съдебни процедури", коментира Кеслер разделянето на материалите в две дела. Според него това е загуба на ресурси и време и може да доведе до нечестно решение на съда, както е в този случай.
Това дори е опасно, защото дава възможност за грешни преценки след, като минават през толкова много различни прокуратури, посочи Кеслер.
Премиерът Бойко Борисов от своя страна каза, че е споделил своите притеснения по казуса, но ще коментира, след като и последната инстанция излезе с решение.
Всички обвинени за участие в схемата за източването на европейски средства са Людмил Стойков, Марио Николов, Мариана Николова, Ана Шаркова, Валентин Ангелов, Иван Иванов.
По делото за пране на пари Марио Николов получи присъда от 10 години затвор на първа инстанция. Градските магистрати признаха за виновни и останалите подсъдими, без близкия до БСП бизнесмен Людмил Стойков. Наскоро обаче Софийският апелативен съд оправда всички подсъдими с мотива, че няма достатъчно доказателства срещу тях.