Около 10% от българските студенти избират да получат висшето си образование в чужбина, сочи проучване, представено на пресконференция на тема "Кариерна мобилност на българите".
България е втора на Балканите и пета в Европа по "експорт" на студенти. Що се отнася до младите хора, желаещи да учат в чужбина, на Стария континент преди нас са единствено Исландия, Босна и Херцеговина, Словения и Ирландия.
Над 50% от българите желаят да избягат от икономическите реалности в България, като са мотивирани от по-доброто заплащане в чужбина и по-добрия жизнен стандарт там. Това сочи международно изследване, което обхваща потребителите на интернет страници за търсене на работа сред 66 държави, пише Econ.bg.
От данните става ясно, че има разминаване между мотивите на българите, живеещи в България, и тези, които се намират в чужбина. Докато първите обръщат внимание на възможността за по-добър стандарт на живот (79%) и бягството от лошата икономическа ситуация у нас (58%), за вторите е важно професионално развитие (51%) и възможността на обогатят опита си (54%).
Събраните данни от събитията за представяне на магистърски програми Access MBA и Access Masters показват сходна тенденция. При избор за обучение в магистърска програма една от основите мотивации е желанието да се живее в друга страна (16%). Същевременно обогатяването на профила (31%) и международната кариера (38%) доминират сред факторите.
Великобритания е най-предпочитаната дестинация за обучение в магистърски степени, следвана от САЩ. В тройката на най-желаните дестинации за обучение попада и Германия (около 18%). Езикът и икономическото развитие на страната са сред основните фактори при решение за обучение в чужбиа.
България "изнася" в чужбина мениджъри, банкери, търговци и специалисти от сектора на информационните технологии (ИТ).
Какво казаха още лекторите на събитието "Кариерна мобилност на българите" прочетете в Econ.bg.