Добра новина за всички потребители - Народното събрание прие окончателно ключови промени в Гражданския процесуален кодекс (ГКП), с които се изключват потребителските спорове от обхвата на арбитража. Така омбудсманът Мая Манолова коментира в кулоарите на парламента приетите промени в ГПК срещу арбитражните съдилища и колекторските фирми, тормозещи от години длъжниците, включително и на нищожни суми.
"От следващата седмица, след обнародването на промените, всички български граждани, които получат съобщения за това, че са съдени от арбитражен съд, спокойно могат да ги хвърлят в кошчето", заяви националният обществен защитник. Промените в кодекса са предложени от всички парламентарни сили, но инициатор беше самата Манолова.
"Гражданите отбелязаха една много важна победа срещу монополите, колекторите и частните арбитражни съдилища", победоносно отбеляза тя. И допълни, че висящите производства ще бъдат прекратени: "Всички арбитражни дела, които са заведени към момента, които ще бъдат заведени през следващите дни, са недопустими".
Омбудсманът обясни, че с промените се намаляват шест пъти юрисконсултските възнаграждения. "Това са допълнителни разноски, с които монополните дружества товарят своите клиенти в случаите, в които ги изпращат на съд. Свидетели сме на това, че дела се завеждат само заради юрисконсултските възнаграждения, за да може монополистът да прибере още от своя клиент", каза Манолова и даде пример с "Топлофикация".
Тя изтъкна, че победата е станала възможна "благодарение на доброто взаимодействие между гражданите, омбудсмана и Народното събрание". Манолова благодари на депутатите, че са защитили гражданите и не са се поддали на корпоративния натиск, на който са били подложени в последните месеци.
Какво още приеха депутатите
Потребителските спорове да се разрешават извън арбитражните съдилища, решиха днес депутатите с окончателно приетите на второ четене промени в ГПК. Така предварителните арбитражни клаузи в договорите на потребителите с различни монополни и частни компании за услуги вече ще се считат за нищожни.
Страните по имуществен спор могат да уговорят той да бъде решен от арбитражен съд, освен ако спорът има за предмет вещни права или владение върху недвижим имот, издръжка или права по трудово правоотношение, записаха депутатите. Извън това спорът може да бъде възложен за решаване от арбитражен съд, когато едната страна е потребител и има такава договореност между спорещите, но след възникването на спора, гласят одобрени промени, цитирани от БТА.
Всички започнали арбитражни производства преди приемането на законовите промени обаче ще продължат по стария ред, освен в случаите, когато споровете са прогласени за неарбитрируеми.
Промените дават възможност на арбитража да има седалище в чужбина, ако една от страните има обичайно местопребиваване зад граница.
В полза на юридически лица или еднолични търговци се присъжда и възнаграждение в размер, определен от съда, ако те са били защитавани от юрисконсулт. Размерът не може да надхвърля максималния размер за съответния вид дело, определен по реда на Закона за правната помощ.
Парламентът предвиди възможност съдът да откаже издаването на изпълнителен лист въз основа на нищожни по смисъла на Закона за международния търговски арбитраж решения.
Всеки арбитражен съд води архив, в който се съхраняват приключените дела в продължение на 10 години от завършване на производствотое. След изтичането му се съхраняват само решенията и мотивите към тях, както и сключените спогодби.
Министърът на правосъдието упражнява контрол за спазването на този закон от арбитражни съдилища и от арбитрите чрез Инспектората към министъра на правосъдието по Закона за съдебната власт.