Семестриалните такси в държавните университети ще се движат между 115 и 1450 лева. Най-евтино излиза ученето на специалности в областта на педагогиката и администрацията, а най-скъпо е за тези, които са избрали медицината и изкуствата.
Софийски университет "Св. Климент Охридски" няма да променя таксите си. Най-малко ще плащат бъдещите висшисти, които следват задочно туризъм, администрация, икономика – 115 лева на година. От 340 до 500 лева варират таксите в социалните и филологическите специалности, а медиците ще внасят по 925 лева.
Без промяна е и заплащането за полагане на кандидатстудентски изпит – 30 лева. По 50 лева за първи изпит и по 30 лева за всеки следващ ще дават кандидатите, ако искат да учат в УНСС. Икономическият университет също ще иска от студентите си такси като тазгодишните. Те ще варират между 462 и 670 лева в зависимост от формата на преподаване и направлението.
Столичният Технически университет е определил таксите си между 150 и 650 лева, като най-скъпи са редовните магистърски програми, а най-евтино излиза следването на задочниците бакалаври.
Медицина, стоматология и фармация са направленията, които държат едни от най-високите такси. Между 900 и 950 лева излиза следването на бъдещи доктори. Нито един от медицинските университети в страната обаче не е увеличил таксите за българите.
В Националната художествена академия са определени 970 лева за годишна такси на младите творци, а в Националната спортна академия студентите ща плащат между 350 и 840 лева.
Най-скъпо без съмнение е образованието в НАТФИЗ. Специалностите в областта на актьорството и режисурата ще се заплащат по 1450 лева на година, колкото и през тази. Между 20 и 50 лева повече ще дават записаните в Държавната музикална академия "Панчо Владигеров", информира bTV.