Работещите надомна работа вече ще бъдат с трудови договори, ще им се плащат осигуровки и ще им се зачита трудов стаж.
Това се постига с подписаните тази сутрин Национално споразумение за регулиране на надомния труд в България и Национално споразумение за осъществяване на дистанционна работа в България.
Надомна работа е тази, която се полага от работник или служител по трудов договор, гласят текстовете. В споразуменията се дефинира и какво трябва да получи надомният работник, за да е защитен. Има част, касаеща надомния работник, който е самонает.
Споразуменията са разработени в изпълнение на решение на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Подписи под двата документа сложиха представители на организациите на работниците и служителите и национално представителните организации на работодателите. На официалното подписване присъстваха премиерът Бойко Борисов и министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов. Те увериха, че текстовете ще получат законова форма.
Продължават разговорите по подписване на трето споразумение - за Агенциите за временна заетост.
Няма точни данни колко са надомните работници у нас, но според различни критерии те са между 300 000 и 500 000 души.
Според изследване на синдиката КНСБ 51.2% от анкетираните са на възраст 50-65 години, а пенсионери са само 15.18%.
Най-голям брой хора се занимават с видовете труд по списъка на занаятите – 52%. 55.05% сами произвеждат и реализират продукта.
В България като че ли преобладава мнението, че надомната работа и неформалната заетост като цяло, е остаряла форма на труд, която не е част от модерната политика, посочват в доклада си КНСБ.
Данните от изследвания в Европа и света обаче открояват, че този начин на труд има трайно присъствие.