"От мечка скриване няма, нито можеш на високо да се качиш, нито да избягаш, тя се движи с 56-57 км в час."
Тези познания за животинския вид демонстрира премиерът Бойко Борисов по време на правителственото заседание в сряда, когато министрите обсъждат забраната за ловуване на кафява мечка, която ще залегне в промените на Закона за лова.
От стенограмата става ясно, че премиерът подкрепя забраната за отстрел на кафяви мечки, защото "много обичам животните, това нашите гори да са пълни с мечки, вълци, лисици, елени, сърни, глигани – това е прекрасно, това е жива природа".
Земеделският министър Мирослав Найденов разяснява, че по изключение министърът на земеделието и храните може да даде разрешително за отстрел на проблемни животни – това са мечки стръвници. Той изтъква, че със забраната за лов се откликва на притесненията на природозащитници и на Европейската комисия.
Нона Караджова пък припомня, за проблемите от 2010 година в района на Родопите, когато имаше нападения над хора, включително с фатален край. Екоминистърът изтъква, че в случая мечките са защитен европейски вид и по националното законодателство, но са предприети много сериозни мерки и само за две години са реализирани достатъчно мерки, така че да намалее броят на щетите – разяснителни кампании в района и раздаване безплатно на електропастири.
"Мечката е сигурно, че ако те гони, ще те хване. Спасение от мечката няма. Електропастири – добре, но те не могат да обхванат цялата територия на хората", отговаря ѝ премиерът.
"Аз ще гласувам "за" приемането на тази точка, но все пак много внимателни бъдете, бдителни с тези проблемни животни. Хората там си живеят и ако трябва да избираш между мечка и човек, все пак… дори не става въпрос за избор", обяснява забележките си към текста Борисов.
По думите му никога в страната ни не е имало толкова голяма популация на мечки, което се дължи именно на забраните за ловуване. Според него сега трябва да се мисли как тази популация да бъде съхранена, но и как да се обезщетяват хората, които страдат от нападения на мечки.
"Следете внимателно въпроса. Трябва да имате система, след като ги забраняваме по този начин, където има нападнати животни, система – веднага да бъдат платени на хората и най-вече да им се осигури веднага спокойствие с отстрела на това животно, защото то като напада крава или овца, ако свари и сам човек ще го нападне и него", пояснява Борисов.
Следва обяснение от министър Караджова, че от повече от десет години се изплащат обезщетения. "Но искам да кажа, че в момента тези плащания стават буквално в рамките на два-три дни за разлика отпреди години, когато са ставали за много дълго време", хвали се тя.
По думите ѝ благодарение на мониторинга на вида от страна на държавните институции и неправителствените организации има два или три пъти намаление на нападения срещу стопанства на хора от смолянския регион.
Относно регулирането на популацията, за тази година са издадени 16 разрешителни за отстрел на кафяви мечки, а до момента е реализиран само един.
Впоследствие министър-председателят обяснява, че аплодира забраната и предупреждава: "Все пак и за хората да се внимава в тези високопланински места и за техния поминък, защото за тях овчицата или агнето или кравичката не е по-малоценна, отколкото за нас мечката. Намерете разумния баланс и сигурност най-вече на самите хора, защото това е много важно".
След това решението се приема.