Хлябът няма да поевтинява

Зърнопроизводителите продават без печалба, каза Греков

по статията работи: Десислава Маданска | 17.09.2013 | 15:20

Хлябът няма да поевтинява, категоричен бе земеделският министър Димитър Греков. По думите му зърното е само един от елементите от цената на продукта.

Той обясни, че зърното в момента се продава почти на себестойността си – около 30 стотинки за килограм.

"Мисля, че това е временен момент в цената на зърното. На световните борси то е на значително по-висока цена", каза министърът.

Той обясни, че проблемът не е в цената на хляба, а в ниските заплати. Греков добави, че в сравнение с останалите страни от ЕС, продуктът у нас е най-евтин.

Министърът обърна специално внимание и на въпроса за нужните дългосрочни стимули за животновъдите и зеленчукопроизводителите, като посочи, че се търсят възможности за национално финансиране.

"Затова първото, което направихме, е - ще го внесем като законова разпоредба в НС - пасищата, ливадите да се дават на стопаните, които имат животни. Голяма част от пасищата и ливадите се дават в момента на хора, които нямат и едно животно - не отглеждат дори една  коза, овца или крава. Второто - ще се обърнем към всички, към кметовете - когато се провеждат търгове за отдаване на тези пасища и ливади, първо да се дадат възможности да кандидатстват хората, които отглеждат животни, което е важно и съвсем скоро ще се получи резултат", коментира Греков.

Според него трябва да се обърне специално внимание и на аграрната наука.

"Няма да можем да вървим без иновации, които да внедряваме в земеделското производство. До там стигнахме, че купуваме чужди семена, чужди сортове, чужди породи. Това не е  типично за земеделското производство - то е регионално производство - и затова трябва да има местни адаптирани сортове и породи, които да отговарят както на изискванията - почвени, климатични, географски, а също така и на традициите в дадена страна", заяви министърът.

Относно зърнения баланс на страната Греков посочи, че няма никакъв проблем. По думите му по-скоро имаме излишъци, които ще се търси начин да се реализират.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


14 ваня иванова 17.09.2013 | 17:28
Наистина така бяха казали, че има добра реколта от жито.
13 ваня иванова 17.09.2013 | 17:27
Не само хляба, много ни е скъпа храната.
12 Атанас Василев 17.09.2013 | 16:46
Много неприятно.
11 Вяра Антонова 17.09.2013 | 16:33
това наистина никак не добре!
10 Koko Taysana 17.09.2013 | 16:12
хем няма да поевтинява, хем тая година зърното го изкупуват без пари!
9 набръчкан мозък 17.09.2013 | 16:12
"Зърнопроизводителите продават без печалба, каза Греков" - Цялата ни държава е объркана и се убеждавам за пореден път в това. Защо изведнъж така скочи цената на хляба ? Преди 10,15 години беще някакви стотинки.
8 Павел Николов 17.09.2013 | 16:11
А нали беше добра реколтата от жито тази година. От това не следва ли, че хлябът трябва да поевтинее.
7 Evgenia Nikolova 17.09.2013 | 16:02
Това наистина е много притеснително! Храната у нас е много скъпа.
6 кученцето пиджи 17.09.2013 | 15:59
"Хлябът няма да поевтинява" - Кажете нещо ново, това сме го чували !
5 mariyna todorova 17.09.2013 | 15:38
Естествено щом стане въпрос за намаление на цената обясненията са други. това означава ли, че ако цената се вдигна, веднага ще скочи и хлябът?!
4 reni angelova 17.09.2013 | 15:32
Да, поне да остане на тази цена.
3 Jana Kirova 17.09.2013 | 15:26
Не съм и очаквала, че хлябът ще поевтинее, но наистина проблемът е не толкова в цената му, а в ниските заплати.
2 Kokita Bebita 17.09.2013 | 15:25
Само да не се вдигне цената.
1 мили ванили 17.09.2013 | 15:25
Всяка година едно и също!!!

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.