Днес от 12.30 ч се открива изложбата "Старобългарският ръкопис Codex Suprasliensis (Супрасълски сборник) от 10-ти век в контекста на византийско-славянските взаимоотношения" във фоайето на южния корпус на Софийския университет.
Експозицията се организира преди откриването в София на 22-ия Международен конгрес по византология, който ще се състои от 22 до 27 август, съобщиха за БТА от Държавния културен институт към министъра на външните работи.
Проектът за изложбата е осъществен от Института за литература при БАН, с подкрепата на Държавния културен институт към МВнР и посолството на Полша у нас.
Супрасълският сборник е единственият ръкопис от всички запазени кирилски паметници. Езикът на паметника представя преславската книжовна норма от 10-ти век и се изучава като основа на т. нар. класически старобългарски корпус.
Ръкописът се пази в три библиотеки - в Националната и университетска библиотека в Любляна, в Руската национална библиотека в Санкт Петербург и в Полската национална библиотека във Варшава.
Изложбата представя дигиталните изображения на всички части от паметника, пазени в трите библиотеки, както и разчетен текст, гръцки текст и паралелен превод. Проектът цели да популяризира българското книжовно наследство, посочват организаторите.
Електронният текст на Супрасълския сборник, достъпен в оригинален вид чрез средствата на съвременните информационни и комуникационни технологии, ще се използва както в образованието - в областта на българистиката и славистиката, така и от всички, които имат интерес към историята на България, на византийско-славянския свят и на Балканите.
След откриването на изложбата в София, Държавният културен институт ще я включи в проекта "Пътуващи изложби" и заедно с посолството на Полша у нас, ще я представи в други европейски страни.